Za zanieczyszczenie powietrza płacimy własnym zdrowiem
Ofiary zanieczyszczeń stanowią trzy razy większą grupę niż ofiary AIDS, gruźlicy i malarii razem wziętych. W samych krajach UE to ponad 400 tys. zgonów rocznie. – wynika z najnowszego raportu naukowców skupionych wokół prestiżowego czasopisma medycznego The Lancet.
Jak zabijają nas zanieczyszczenia? Większość z nich przenika przez układ oddechowy i krwionośny do innych układów i organów naszego ciała.
Substancje, które nie powinny znajdować się w ciele człowieka (jak np. drobne pyły zanieczyszczające powietrze, metale ciężkie, związki kancerogenne) kumulują się w nim powodując stany zapalne i prowadząc do sytuacji patologicznych. W konsekwencji rozwijają się liczne niezakaźne choroby układu oddechowego (astma, alergia, POChP), sercowo – naczyniowego (udar, zawał) czy nowotwory. Istotną grupą schorzeń występujących wskutek zanieczyszczeń są uszkodzenia układu nerwowego i przyśpieszone procesy neurodegeneracyjne.
W Unii Europejskiej, podobnie jak w innych regionach uprzemysłowionych, zanieczyszczenie powietrza stanowi najgroźniejszy dla zdrowia rodzaj zanieczyszczeń, odpowiedzialny za ponad 280 000 zgonów rocznie (wg Światowej Organizacji Zdrowia)1. Do najbardziej zanieczyszczonych krajów należą Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Polska i Francja. Należy pamiętać, że w naszym kraju najwięcej zanieczyszczeń znajduje się w powietrzu i emitowanych jest z sektora komunalno-bytowego, wskutek tzw. niskiej emisji.
Raport The Lancet dotyczący zanieczyszczeń i ich wpływu na zdrowie, to pierwsza tego rodzaju kompleksowa analiza wszystkich uwzględnionych w nim form zanieczyszczeń i ich skutków zdrowotnych, gospodarczych i społecznych. Genon K. Jensen z międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), zajmującej się wpływem środowiska na zdrowie ludzi, podkreśla: „Zanieczyszczenia stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie. Niestety, do grup najwyższego ryzyka należą rodziny w trudnej sytuacji materialnej oraz dzieci. Najnowszy raport the Lancet gromadzi wszystkie dane niezbędne do tego, by ten problem rozwiązać”.
Janez Potočnik, były komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska, dodaje: „Zanieczyszczenie jest bardzo poważnym, lecz niestety na wiele sposobów zaniedbywanym problemem spowodowanym działalnością człowieka. Raport The Lancet istotnie przyczynia się do podnoszenia świadomości w tym temacie. Musimy po pierwsze poradzić sobie z wpływem zanieczyszczeń, z którymi się zmagamy, ale najważniejsze jest minimalizowanie ich przyczyn. Kluczowe znaczenie ma tu zmiana sposobu produkcji i konsumpcji oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym”.
(1) Najnowsze dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA) szacowały, że liczba zgonów w Unii Europejskiej z powodu zanieczyszczeń powietrza wyniosła ponad 399.000 w 2014 r. EEA oparła się na pomiarach drobnych cząstek stałych (PM 2,5), dwutlenku azotu (NO) smog (O3). Raport Lancet opiera się na wynikach z 2015 r. dotyczących zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwie domowym, zanieczyszczeniu drobnym pyłem (PM2.5) i zanieczyszczeniu ozonem troposferycznym, co tłumaczy różnicę w podawanych wartościach.
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ekologiczny dom