Topniejące lodowce zmuszają Szwajcarów i Włochów do zmiany granic
Zmiana klimatu zmienia krajobraz Europy, najszybciej ocieplającego się kontynentu na świecie. Szwajcaria i Włochy przygotowują się do wytyczenia nowych granic państwowych, ponieważ topniejące alpejskie lodowce zmieniły ich historycznie ustaloną granicę.
„Znaczne odcinki granicy są wyznaczone przez linie działów wodnych lub grzbietów lodowców, firnów lub wiecznego śniegu” — poinformował szwajcarski rząd w oświadczeniu cytowanym przez Bloomberga. „Te formacje zmieniają się z powodu topnienia lodowców”.
Zmiana ta dotyczy słynnego ośrodka narciarskiego Zermatt, a oba kraje zgodziły się zmienić granicę wokół punktów orientacyjnych Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel i Gobba di Rollin w oparciu o swoje interesy gospodarcze.
Wspólna włosko-szwajcarska komisja zgodziła się na zmiany w maju 2023 r. Szwajcaria oficjalnie zatwierdziła traktat w piątek, ale Włochy nadal muszą go podpisać.
Zmiany te nastąpiły po trwającym od lat sporze między dwoma krajami o terytorium szczytu.
Według Szwajcarskiej Akademii Nauk, szwajcarskie lodowce straciły 4% swojej objętości w 2023 r., co jest drugim co do wielkości rocznym spadkiem w historii. Największy spadek wyniósł 6% w 2022 r. Eksperci przestali mierzyć lód na niektórych szwajcarskich lodowcach, ponieważ te już zniknęły.
Włoscy eksperci stwierdzili w tym miesiącu, że lodowiec Marmolada, który jest największym i najbardziej symbolicznym lodowcem Dolomitów, może całkowicie zniknąć do 2040 roku w wyniku wzrostu średnich temperatur.
Zawalenie się części Marmolady zabiło 11 osób w 2022 roku. Lodowiec jest mierzony co roku od 1902 roku i jest uważany za „naturalny termometr” zmiany klimatu.