Wielkie odrodzenie Odry! 1,5 miliona nowych ryb zasiliło rzekę!
Ekologia.pl Wiadomości Wielkie odrodzenie Odry! 1,5 miliona nowych ryb zasiliło rzekę!

Wielkie odrodzenie Odry! 1,5 miliona nowych ryb zasiliło rzekę!

Ponad dwa lata po katastrofie ekologicznej na Odrze zakończono akcję „ODROdzenie”, w ramach której do rzeki wpuszczono 1,5 miliona ryb. Szczupaki, sandacze, brzany, cert i jazie mają pomóc rzece się odrodzić po katastrofie.

Zarybianie Odry

Zarybianie Odry, fot. materiały prasowe

W sierpniu 2022 roku rzekę dotknęła poważna katastrofa, gdy zakwit złotych alg doprowadził do masowego wymierania – zginęło wtedy 250 milionów wodnych organizmów, a populacja ryb zmniejszyła się aż o 60%.

– Po dramatycznych obrazach martwych ryb, postanowiliśmy działać i przywrócić bioróżnorodność Odry – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole. – Wspólnie z EFL, Dominikiem Dobrowolskim oraz fundacją Wroc Ma Moc zainicjowaliśmy „ODROdzenie”.

W ramach akcji udało się zebrać 100 tys. zł, które przeznaczono na hodowlę narybku ryb, takich jak szczupaki, sandacze, brzany, certy i jazie – gatunki szczególnie dotknięte katastrofą. Plan zarybienia opracowali eksperci z Polskiego Związku Wędkarskiego, a od wiosny do jesieni 2024 r. przeprowadzono pięć akcji zarybiania na terenie PZW w Szczecinie i Zielonej Górze. Młode ryby trafiły do bezpiecznych siedlisk, takich jak starorzecza, trzcinowiska oraz dopływy Odry (Nysy Łużyckiej i Bobru) oraz kanały Międzyodrza, gdzie będą rosnąć i przyczyniać się do naturalnej regeneracji rzeki.

Akcji towarzyszyły działania edukacyjne w nadodrzańskich miejscowościach. Dominik Dobrowolski i Przemysław Przybylski odbyli dwie wyprawy Odrą od Wrocławia do Szczecina, spotykając się z uczniami, mieszkańcami i lokalnymi aktywistami.

– Zbiórka na „ODROdzenie” stała się pretekstem do rozmów o roli rzek w naszym życiu. Uczniom opowiadaliśmy o gatunkach roślin i zwierząt, w marinach mówiliśmy o turystyce, a z mieszkańcami dyskutowaliśmy o korzyściach z renaturyzacji rzek – mówi Przybylski.

Dominik Dobrowolski podkreśla, jak kluczowe są czyste rzeki dla ekosystemu. – Biomasa roślin i zwierząt pochłania dwutlenek węgla i wiąże go na stałe. Dzięki temu rzeki są niezwykle wydajnymi „fabrykami” czystej wody. Mają one zdolność samooczyszczania – zarośla i koryto neutralizują zanieczyszczenia z pól, a rzeki pomagają łagodzić skutki suszy i powodzi. Musimy jednak dbać o to, by pozostały czyste i dzikie – mówi ekolog.

 

5/5 - (3 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!