Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus Vesiculosus)

Morszczyn pęcherzykowaty. By User Stemonitis on en.wikipedia (Taken by Stemonitis) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Morszczyn pęcherzykowaty to glon z grupy brunatnic, który występuje w Atlantyku oraz Oceanie Arktycznym, zarówno w wodach przybrzeżnych, jak i morzach. Glon ten znajduje się zarówno po stronie amerykańskiej, jak również europejsko-afrykańskiej.

 1. Wygląd
 2. Zbiór
 3. Właściwości lecznicze
 4. Praktyczne zastosowanie
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina zbudowana jest z trzech części, to znaczy ryzoidu – odpowiednika korzeni, kauloidu – odpowiednika łodygi oraz fylloidu – odpowiednika liści. Taśmowe ciało wegetatywne opatrzone jest pęcherzami pławnymi. Jego wysokość może sięgać  1 m. Na końcach ciała znajdują się zebrane w koncektaple organy rozmnażania.

Czy wiesz, że...
 • Morszczyn jest objęty ochroną gatunkową od roku 2004.
 • Morszczyn wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym, służy do produkcji kosmetyków oraz lodów.
 • Wino morszczynowe polecane jest do leczenia chorób serca, otyłości oraz nerwicy.
 • Glon można wykorzystywać w kuchni, można sporządzić z niego pyszny rosół. Wystarczy później przecedzić zupę i po  prostu ją spożyć. Zupa ta korzystnie wpływa na pracę tarczycy.
 • Morszczyn można kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością, znaleźć tam można różne odmiany, występujące zarówno w Atlantyku, jak i Morzu Arktycznym.
 • Morszczyn ustawiony jest w wodzie pionowo, dzięki specjalnym tarczkom trzyma się silnie podłoża.
 • Glon ten posiada zrównoważoną ilość makro oraz mikroelementów, dlatego warto od czasu do czasu wykorzystać go w swojej kuchni.

Zbiór

Glony zbiera się przez cały rok, ponieważ fale regularnie wyrzucają je na brzeg, w szczególności po burzach. Po zebraniu należy je dokładnie wyczyścić z pasku i innych zanieczyszczeń. Suszenie przeprowadza się naturalnie w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Właściwości lecznicze

Morszczyn wykorzystywany jest do leczenia pacjentów z miażdżycą oraz zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością nie tylko przez wzgląd na jego doskonałe właściwości zdrowotne, ale także ze względu na to, że jest często używany, jako składnik diet odchudzających, ponieważ działa oczyszczająco na organizm. Reguluje przy tym wypróżnienia, przeciwdziała zaparciom i zwiększa maskę kałową. Glony są bogate w witaminy (z grupy B i C) oraz sole mineralne, dlatego są doskonałym dodatkiem do diety – umożliwiają uzupełnić braki tych składników w organizmie. Morszczyn jest również bogatym źródłem jodu, najwięcej posiada go morszczyn wyławiany z Oceanu Atlantyckiego. Właśnie dlatego często stosuje się do go leczenia niedoczynności tarczycy. Wykorzystuje się go również do leczenia problemów reumatycznych. Glony mają również działanie żółciopędne oraz diuretyczne. Stosuje się je również do likwidowania obrzęków. Regeneruje organizm i działa ogólnie wzmacniająco. Morszczyn polecany jest również do kuracji przeciw wypadaniu włosów. Sprawdza się także w leczeniu wrzodów.

Praktyczne zastosowanie

Kąpiel z morszczynem pomagająca w bólach mięśni i stawów

Składniki:
 • 40 g morszczynu pęcherzykowatego
 • bawełniany woreczek
Morszczyn umieścić w woreczku i zawiązać. Umieścić woreczek w gorącej wodzie. Woreczek należy nasączać wodą i przemywać nim ciało. Oprócz działania przeciwbólowego, kąpiel taka ma również działanie relaksujące.
Morszczyn pęcherzykowaty. By User Stemonitis on en.wikipedia (Taken by Stemonitis) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons Morszczyn pęcherzykowaty. By User Stemonitis on en.wikipedia (Taken by Stemonitis) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Morszczyn pęcherzykowaty. By User Stemonitis on en.wikipedia (Taken by Stemonitis) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia CommonsMorszczyn pęcherzykowaty. By Emőke Dénes (kindly granted by the author) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Morszczyn pęcherzykowaty. By Wbartoszy (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Systematyka

Królestwo:protisty
Rząd:Fucales
Rodzaj:morszczyn
ekologia.pl  Wiedza  Atlas ziół  chryzofity   brunatnice   Fucales   morszczynowate   morszczyn   Morszczyn pęcherzykowaty
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź