Agama brodata (Pogona vitticeps)

Nazywany/a też: brodatogama brodata, jaszczurka brotata

Fot. Michał Kaczorowski
Średniej wielkości jaszczurka, osiągająca do 60 cm długości przy czym oprawie połowę stanowi ogon. Na ciele liczne, szorstkie łuski, które miejscami (boki ciała i głowy oraz grzbiet) tworzą rodzaj kolców. Jaszczurka nazwę zawdzięcza nadymaniu podgardla w stanie podniecenia - sterczące wtedy na wszystkie strony kolce przypominają nieco brodę. Głowa duża o trójkątnym kształcie, ciało stosunkowo krępe, ogon walcowaty. Kończyny dobrze wykształcone, palce zakończone pazurami. Przeważnie jest żółtoszara lub szarobrązowa, niekiedy z ciemniejszymi znaczeniami na grzbiecie i ogonie. Spód ciała jaśniejszy, przeważnie kremowy.  Chcąc odstraszyć napastnika nie tylko nadyma podgardle, ale unosi się na łapach, często otwiera pysk – wszystko to ma sprawiać wrażenie że jest większa niż w rzeczywistości.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zamieszkuje Australię: od południowo-wschodnich terenów Terytorium Północnego aż po środkowy Queensland.
Czy wiesz, że...
  • Mianem agama brodata określa się w języku polskim kilka gatunków po podobnym wyglądzie i wymaganiach.
  • Gatunek popularny w terrarystyce, stosunkowo łatwo się oswaja. Hodowcy na drodze selektywnego kojarzenia i spontanicznych mutacji uzyskali kilkanaście odmian o odmiennym ubarwieniu.

Środowisko i tryb życia

Zamieszkuje tereny suche, przeważnie stepy a także półpustynie i obrzeża pustyń. Najczęściej bywa spotykana wśród niskich, krzaczastych zarośli a  także wśród skał, niekiedy również w buszu. Aktywna w ciągu dnia, chociaż najgorętsze godziny południowe spędza w ukryciu. Z uwagi na dogodną bazę pokarmową bywa spotykana w ogródkach przydomowych, w których dodatkowo łatwo jest o wygodna kryjówkę a i presja ze strony drapieżników jest mała. 

Rozmnażanie

Gody zaczynają się z początkiem października. W wygrzebanej norze samica składa 10-26 jaj, ich inkubacja trwa w zależności od temperatury 2-3 miesiące. Świeżo wyklute młode mierzą około 8-9 cm długości.

Pokarm

Podstawa pożywienia stanowią wszelkie bezkręgowce o odpowiedniej wielkości. Najczęściej są to różne gatunki owadów i pajęczaków, okazjonalnie także mięczaki czy tez młode gryzonie. Pokarm  pochodzenia zwierzęcego stanowi do 70% diety. Uzupełnienie stanowią wszelkiego typu rośliny: przeważnie pędy i zielone części roślin czy też np. opadłe owoce.
Agama brodata, Pogona vitticeps, Bearded Dragon Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Agama brodata, Pogona vitticeps, Bearded Dragon

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Agamowate
Rodzaj:Pogona
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź