Anakonda zielona (Eunectes murinus)

Nazywany/a też: anakonda olbrzymia

Fot. Michał Kaczorowski
Potężny dusiciel o ciężkim, muskularnym ciele i dużej głowie. Powszechnie spotyka się osobniki 4-5 metrowe, większe obecnie są rzadko spotykane. Historyczne przekazy mówią o anakondach osiągających nawet ponad 10 metrów długości, nie są one jednak potwierdzone. Jasnooliwkowe ciało pokrywają liczne, ciemnobrązowe lub czarne duże owalne plamy.  Na bokach jasnoszarej głowy dwa czarne pasy. Pozornie ociężała w wodzie potrafi się błyskawicznie poruszać.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Spotykana  w Ameryce Południowej w dorzeczach największych rzek. Z uwagi na degradację siedlisk (postępującą wycinka puszczy tropikalnej) obszar jej występowania stale się zmniejsza. 
Czy wiesz, że...
  • Anakonda zielona uznawana jest za najcięższego węża świata. Dorosłe okazy mogą ważyć nawet ponad 250 kg.
  • Po zjedzeniu zwierzęcia wielkości świni anakonda może pościć nawet kilka miesięcy bez szkody dla zdrowia. Jest zwierzęciem długowiecznym, może żyć nawet 30 lat.

Środowisko i tryb życia

Zamieszkuje dorzecze Amazonki i Orinoko. Spotykana nad brzegami rzek, starorzeczy i mulistych jezior wśród tropikalnej dżungli. W ciągu dnia najczęściej wyleguje się zwinięta spiralnie na okazałym konarze zwisającym nad wodą.  Często wybiera miejsca w pobliżu wodopojów, co ułatwia jej polowanie na przechodzące pod konarem zwierzęta. Anakondy chętnie przebywają w wodzie, która jest dla nich zarówno miejscem wypoczynku i schronieniem jak i niekiedy dogodnym terenem łowieckim.  Sprawnie pływa (z prędkością do 20 km/h) i nurkuje (pod woda może przebywać kilkanaście minut). Aktywna głównie o zmierzchu i w pierwszych godzinach nocnych, wtedy też najczęściej poluje.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na porę suchą czyli od października do kwietnia. Do rozrodu przystępują samice o odpowiedniej wielkości (zazwyczaj minimum 3 letnie). W naturze są one oblegane przez kilka samców (często mniejszych od partnerki) które wzajemnie się stymulują do godów. Gatunek jajożyworodny, ciąża trwa od 115 do 135 dni, samica rodzi od kilkunastu do kilkudziesięciu młodych (zazwyczaj 30-40 ale rekord to 94 młode) o długości 70-80 cm każde.

Pokarm

Poluje na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości, ofiarę błyskawicznie dusi splotami potężnego ciała. Młode okazy polują na mniejsze ssaki i ptaki oraz gady i ryby. Dorosłe okazy pożerają najczęściej ssaki przybywające do wodopoju (np. aguti, kapibary, tapiry)  a także duże brodzące ptaki wodne (m. in. różne gatunki czapli). Niekiedy ofiarą anakond padają zwierzęta hodowlane (świnie, kozy  nawet psy) lub wyrośnięte drapieżniki (kajmany a nawet jaguary). Niepotwierdzone relacje mówią o pożeraniu ludzi, co biorąc pod uwagę agresywność, rozmiary i silę węża jest prawdopodobne.
Anakonda zielona, Eunectes murinus, Green Anaconda Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Anakonda zielona, Eunectes murinus, Green Anaconda

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzaj:Eunectes
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź