Agama błotna (Physignathus cocincinus)
Smukła jaszczurka o zielonym ubarwieniu, zamieszkująca nadbrzeżne lasy w Azji dość szybko stała się gatunkiem popularnym w hodowli amatorskiej. Wymaga jednak dużego terrarium i odpowiednio zbilansowanej diety.
Wygląd
Smukła jaszczurka o stosunkowo dużej głowie, długich kończynach i bocznie spłaszczonym ogonie, stanowiącym ponad połowę długości ciała. Przez środek grzbietu biegnie niewielki grzebień skórny. W ubarwieniu dominują różne odcienie zieleni, niekiedy może być tez brązowo-zielona, przy czym strona spodnia jest zawsze jaśniejsza. Na ogonie oraz na tułowiu widoczne są nieco ciemniejsze pręgi, a na grzbiecie cienkie, niebieskie paski, najlepiej widoczne u osobników młodych. Samice drobniej zbudowane, są nieznacznie mniejsze od samców.
Występowanie
Występuje w południowej Azji, spotykana m in. w południowej części Chin, Tajlandii oraz w Indochinach.
Środowisko i tryb życia
Najczęściej spotykana w nadbrzeżnych zaroślach oraz w lasach, gdzie wyciągnięta na gałęzi wygrzewa się w promieniach słońca. Zagrożona skacze do wody, w której potrafi błyskawicznie się poruszać (stąd jej druga nazwa: agama wodna). Sprawnie pływa, składając kończyny wzdłuż ciała i poruszając na boki spłaszczonym ogonem, ponadto doskonale nurkuje. Równie szybko porusza się na lądzie, skacząc miedzy gałęziami, a na otwartych przestrzeniach niekiedy biegnie wyprostowana na tylnych kończynach, podobnie jak bazyliszki. Jest płochliwą jaszczurkę, żyje przeważnie w grupach złożonych samca oraz kilku samic zamieszkujących dane terytorium.
Rozmnażanie
Do godów dochodzi przeważnie w grudniu i styczniu. Samica kopie gniazdo około 2 miesiące po kopulacji. Jaja są składane do płytkiej jamki wykopanej wilgotnej ziemi, powyżej poziomu wody jednak najczęściej w jej sąsiedztwie. Młode legną się przeważnie po 2-3 miesiącach od złożenia jaj i mierzą wtedy niespełna 15 cm.
Pokarm
Poluje na rozmaite drobne zwierzęta. Podstawą jej diety są wszelkie bezkręgowce, głównie różne gatunki owadów. Poluje także na drobne jaszczurki, żaby oraz pisklęta mniejszych gatunków ptaków. Niekiedy uzupełnia pokarm o owoce lub zielone części roślin, przy czym udział pokarmu roślinnego zależny jest zarówno od wieku jak i osobistych preferencji zwierzęcia.