Bełtwa festonowa (Cyanea capillata)

Nazywany/a też: bełtwa włosiennik, meduza festonowa

By Dan Hershman https://www.flickr.com/photos/hershman/ (https://www.flickr.com/photos/hershman/253773774/) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Bełtwa festonowa zamieszkuje głównie wody Północnego Atlantyku i Morza Północnego, spotykana jest w Bałtyku. Najwyższe zagęszczenie osiąga u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii. Występuje także na północy Pacyfiku. Obserwowana bywa na południu, u wybrzeży Australii.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Bełtwa festonowa ma ciało jest promieniście symetryczne. Występuje w dwóch postaciach meduzy i polipa. Parasol jest półkulisty, słabo uwypuklony. Krawędzie są gładkie. Barwa różnorodna, od różowej, różowofioletowej po czerwonożółtą żółto brunatną do niebieskiej. Żołądek jest żółto ubarwiony. Posiada liczne, długie i drobne czułki usiane parzydełkami. Czułki zgrupowane są w ośmiu pękach od 70 do 150 czułków. Młode osobniki są bledsze od dorosłych. Polip ma ciało cylindryczne.
Czy wiesz, że...Bełtwa festonowa to największa meduza na świecie, jednak jej jad nie jest niebezpieczny dla człowieka. Może powodować jedynie niegroźne podrażnienie skóry. Formy występujące w Bałtyku są drobne.

Biologia

Bełtwa festonowa występuje w chłodnych wodach oceanicznych. Najczęściej spotykana jest w pobliżu wybrzeży. Preferuje głębokość do 20 m. Polipy przytwierdzone są do dna, dorosłe osobniki pływają w toni wodnej. Porusza się ruchem pulsacyjnym. Rozmnaża się płciowo oraz bezpłciowo (poprzez strobilizacje). Postaciami dominującymi są meduzy które rozmnażają się płciowo. Meduza jest rozdzielnopłciowa. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Występuje u niej przemiana pokoleń. Samice meduz noszą zapłodnione jaja aż do momentu wylęgu larw. Gdy larwa (planula) dojrzeje, staje się osiadła. Opada na dno i przytwierdza się do podłoża, następnie przeobraża się w polipa. Na tym etapie rozmnaża się bezpłciowo, poprzez strobilizacje. Dojrzały polip dzieli się na „talerzyki”. W szczytowej części najlepiej wykształcone strobile odrywają się i przekształcają w efyry – młode meduzy. Po upływie kilku tygodni efyry dojrzewają i przekształcają się w osobniki dorosłe. Żywi się zarówno bezkręgowcami (skorupiakami) jak i kręgowcami (drobnymi rybami). Swoje ofiary obezwładnia parzydełkami na czułkach. Jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Żyje ok. 1 roku.
Bełtwa festonowa By Dan Hershman https://www.flickr.com/photos/hershman/ (https://www.flickr.com/photos/hershman/253773774/) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Bełtwa festonowaBełtwa festonowa
Bełtwa festonowa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Rodzina:Cyaneidae
Rodzaj:Cyanea
Indeks nazw polskich - gromada Krążkopławy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź