Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

Nazywany/a też: arlekin, harlekin

By rupp.de (taken myself) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Pierwotny zasięg występowania biedronki azjatyckiej obejmuje wschodnią i środkową Azję, od Ałtaju na zachodzie po Japonię na wschodzie oraz południową Syberię na północy i południowe Chiny i Tajwan na południu. W skutek celowego wprowadzenia na nowe tereny obecnie biedronka ta opanowała swoim zasięgiem znaczny obszar Ameryki Północnej i Europy. Występuje już także w południowej Afryce i Ameryce Południowej.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Czułki krótkie. Aparat gębowy gryzący. Przednie skrzydła są przekształcone w twarde, mocno zesklerotyzowane pokrywy. Powierzchnia pierwszej pary skrzydeł jest gładka i błyszcząca. Tylne skrzydła są dłuższe od pierwszej pary, przezroczyste i błoniaste. W spoczynku ukryte są pod pokrywami. Ciało krępe, mocno wypukłe, pokryte twardym oskórkiem. Barwa zmienna, od żółtej, przez pomarańczową, po czerwoną aż do czarnej. Najczęściej spotykane są formy czerwone lub pomarańczowe, bez plamek bądź z czarnymi plamkami, a także czarne z pomarańczowymi plamkami. Na przedpleczu może występować czarny wzór w kształcie litery „m”. Krawędzie przedplecza łukowato wygięte. Na pokrywach mogą występować czerwone, pomarańczowe lub czarne plamki (od 2 do 21). Nogi czerwonobrązowe. Larwy różnią się wyglądem od osobników dorosłych. Ich ciało jest wydłużone, barwy czarno-pomarańczowej, po bokach występują wyrostki.
Czy wiesz, że...Biedronka azjatycka jest jednym z najszybciej rozprzestrzeniających się gatunków. W naszym kraju jest gatunkiem obcym i stanowi zagrożenie dla rodzimych biedronek. Pierwszy raz zaobserwowana w 2006 roku, w Poznaniu.

Biologia

Dobrze adaptuje się do różnorodnych siedlisk. Nie jest wybredna. Preferuje lasy liściaste oraz liściaste zarośla i krzewy. Chętnie przebywa na terenach zurbanizowanych. Dorosłe spotykane są od marca do grudnia. Przechodzi przeobrażenie zupełne. Jaja składane są w skupiskach, na wiosnę Samica może złożyć ok 20-30 jaj dziennie (w ciągu całego życia składa do kilku tys.). Jaja są żółtawe i mierzą 1,2 mm. Po kilku dniach z jaj wylęgają się larwy. Przechodzi 4 stadia larwalne. Larwa w pierwszym stadium mierzy 2 mm, a w ostatnim 7-10 mm. Cały cykl do pełnego przeobrażenia trwa od 15 do 25 dni. Zimuje w skupiskach, w stadium imago. Na miejsce przezimowania wybiera zabudowania (framugi okienne) oraz szczeliny skalne. Drapieżna, żywi się owadami, ich larwami, poczwarkami oraz jajami. W jej diecie znaleźć można także pokarm roślinny (nektar, owoce). Żyje od 30 dni do 3 lat.
Biedronka azjatycka By rupp.de (taken myself) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Biedronka azjatycka
Odmiany barwne © entomart

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzaj:Harmonia
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź