Obie płci są ubarwione jednakowo. W szacie godowej spód ciała i duża część grzbietu są matowoczarne z białymi delikatnymi prążkami i plamkami, kuper biały, ogon biały z czarnymi prążkami, cienki dziób czarny z czerwoną dolną częścią u nasady, nogi czerwone. W szacie spoczynkowej wierzch ciała jest szary z jasnymi plamkami, spód biały do jasnoszarego, widać wyraźną, jasną brew. W locie nie ma białych lusterek na skrzydłach.
Środowisko życia brodźca śniadego stanowią zabagnione łąki w pobliżu zbiorników wodnych w strefie tundry i lasotundry.
Występowanie
Gatunek ten gniazduje w strefie arktycznej i na północy strefy lasów od Norwegii do Syberii. Jest wędrowny. Jego zimowiska leżą w basenie Śródziemnomorskim, rejonie Morza Czarnego i w Afryce. W Polsce pojawia się jedynie na przelotach, regularnie, lecz nielicznie.
Lęgi
Gniazdo buduje na ziemi przy wysokiej kępie roślinności zielnej lub koło krzaka, niekiedy na kępach otoczonych wodą, w dołku wysłanym liśćmi brzozy karłowatej i trawą. W zniesieniu są zwykle 4 jaja o zmiennym ubarwieniu.
Pokarm
Brodziec śniady żywi się owadami i ich larwami, drobnymi skorupiakami, pierścienicami i ślimakami, które łowi na brzegu lub brodząc po płytkiej wodzie.