Brudnica mniszka (Lymantria monacha)

Nazywany/a też: rząpica mniszka

picture taken by Kurt KulacEnglish: Please report references to kulacgmx.at. Deutsch: Quellenangabe und Beleg an kulacgmx.at erbeten. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Brudnica mniszka występuje na obszarze całej Eurazji. W Europie spotykana jest na obszarze całego kontynentu.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Brudnica mniszka należy do rodziny mrocznicowate (Erebidae). Ubarwienie ciała, a także rysunek są zmienne. Barwa pierwszej pary skrzydeł biała, w czarnobrązowy, zygzakowaty wzór. Druga para skrzydeł jest brązowoszara. Często spotykane są formy melanistyczne. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Obie płcie różnią się budową czułek. Czułki u samic są nitkowate, a u samców grzebykowate. Odwłoku u samic różowoczerwony, w czarne pasy. Ponadto samice są nieco większe od samców. Gąsienicze są początkowo szare, z czasem ciemnieją, następnie stają się żółtozielone z ciemną pręgą na grzbiecie. Na ciele gąsienic występują długie włoski. Poczwarki są miedziano brązowe, błyszczące, pokryte żółtymi lub brązowymi włoskami.
Czy wiesz, że...Podczas masowego pojawiania się brudnica mniszka może powodować gołożery, doprowadzające do śmierci drzewa.

Biologia

Brudnica mniszka zamieszkuje lasy iglaste i mieszane z udziałem świerków, sosen i modrzewi. Masowo pojawia się w gospodarstwach monokulturach. Brudnica mniszka prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza na pniu drzewa. Lata od lipca do września. Gąsienice żerują na drzewach liściastych i iglastych (zjadają liście i igły). Występuje jedna generacja w roku. Brudnica mniszka roi się między lipcem a sierpniem. Samica składa jaja (w grupkach) na korę drzew. Może złożyć do 300 kulistych jaj. Średnica jaj wynosi około 1 mm. Jaja w na samym początku są różowoczerwone, w późniejszym czasie stają się perłowo szare. Brudnica mniszka zimuje w osłonach jajowych. Gąsienice wylęgają się między kwietniem a majem. Przez pierwsze dni żerują w skupisku (tworząc tzw. lusterka). Przepoczwarczają się w luźnych oprzędach między czerwcem a lipcem w pęknięciach kory, w pniu.

Bibliografia

  1. Amann G.; “Owady. Kieszonkowy atlas”; Oficyna Wydawnicza Multico; 1994-00-00
  2. Sandner H.; “Zwierzęta świata. Owady”; PWN; 1976-00-00
  3. przeł. ze słowackiego. Garbarczyk M. (red.); “Świat zwierząt”; PWRiL; 1986-00-00
Brudnica mniszka picture taken by Kurt KulacEnglish: Please report references to kulacgmx.at. Deutsch: Quellenangabe und Beleg an kulacgmx.at erbeten. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Brudnica mniszkaBrudnica mniszka - samiec
Brudnica mniszka - samica

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzaj:Lymantria
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy