Monokultura » Opis » co to? » Definicja pojęcia
Ekologia.pl Wiedza Encyklopedia monokultura
Definicja pojęcia:

monokultura

Spis treści

Monokultura — Monokultura – system rolniczy lub leśny polegający na ciągłej uprawie roślin tego samego gatunku przez okres wielu lat na tym samym obszarze, którego skutkiem jest stopniowe wyczerpywanie się zasobów mineralnych gleby, zmiana jej struktury oraz wzrost częstości występowania chorób roślin, masowe pojawianie się szkodników oraz nadmierny rozwój chwastów, co przekłada się na obniżenie plonów

Monokultury roślin uprawnych

Monokultury roślin uprawnych są systemami rolniczymi polegającymi na długotrwałej uprawie jednego gatunku rośliny na tym samym obszarze, co często uwarunkowane jest względami przyrodniczymi i ekonomicznymi. Uprawy monokulturowe występują m.in. na obszarach stepowych o niewielkiej rocznej sumie opadów (uprawy pszenicy, kukurydzy), w strefie ciepłego klimatu międzyzwrotnikowego, gdzie panują warunki korzystne do wielkopowierzchniowej uprawy gatunków roślin przeznaczonych na eksport (plantacje bawełny, bananów, trzciny cukrowej, herbaty, kawy, tytoniu, kauczukowców, buraków cukrowych) oraz na obszarach klimatu umiarkowanego korzystnego dla roślin jagodowych (plantacje truskawek, porzeczek, borówek, agrestu, malin).

Uprawa jednego gatunku rośliny umożliwia wprowadzenie wieloletnich, znormalizowanych zasad dotyczących jego sadzenia, pielęgnacji i zbioru, pozwala na zwiększenie stopnia mechanizacji i wyspecjalizowania uprawy, co przekłada się na uzyskanie wyższych plonów przy stosunkowo niskich kosztach.

Uprawy monokulturowe, mimo niewątpliwych zysków w pierwszych latach stosowania, po upływie dłuższego czasu powodują wiele negatywnych następstw, których rezultatem jest znaczne obniżenie wysokości i jakości plonów, a także wzrost niekorzystnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze. Odmiany roślin uprawianych w monokulturach są często jednorodne genetycznie i mało odporne na zmieniające się warunki środowiskowe, w związku z czym wymagają stosowania większej ilości środków ochronnych oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Monokulturowa uprawa ziemniaków, fot. shutterstock

Do negatywnych skutków monokultury roślin uprawnych należy:


Sposobem zapobiegania niekorzystnym zjawiskom związanym z uprawą monokulturową jest stosowanie płodozmianu (w cyklach kilkuletnich lub kilkunastoletnich) oraz sadzenie kilku różnorodnych odmian danego gatunku (różniących się odpornością na choroby, szkodniki oraz zmienne warunki środowiskowe). Działania te korzystnie wpływają na wzrost żyzności gleby, ograniczają ryzyko występowania chorób roślin oraz minimalizują konieczność stosowania środków ochrony roślin.

Uprawy monokulturowe wymagają stosowania większej ilości środków ochrony roślin (pestycydów), fot. shutterstock

Monokultury leśne

Monokultury leśne są sztucznymi drzewostanami jednogatunkowymi, w których drzewa sadzone są z myślą o ich późniejszym wykorzystaniu, np. jako surowiec drzewny (plantacje drzew szybko rosnących, np. modrzewia, plantacje sosnowe), ozdoby świąteczne (plantacje choinek) bądź w celu pozyskania nasion (plantacje nasienne drzew leśnych).

Monokultury leśne składające się w drzew tej samej wielkości i będących w jednym wieku zapewniają możliwość pozyskania wskutek wycinki większych i wydajniejszych plonów w porównaniu z naturalnymi drzewostanami jednogatunkowymi, w których występują zarówno drzewa młode, dojrzałe, jak i martwe.

Monokultury leśne, tak jak monokultury roślin uprawnych, są ubogimi ekosystemami o małej różnorodności biologicznej, bardzo narażonymi na zmieniające się warunki środowiska, choroby oraz masowe pojawianie się szkodników.


Do negatywnych skutków monokultury leśnej zalicza się:

Monokultura sosnowa po przejściu pożaru, fot. shutterstock
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Znaki ekologiczne
TCO Development
TCO Development
4.6/5 - (19 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!