Dziób u dziwonii jest ciemny, gruby, krótki oraz zaokrąglony. Oko również ciemne. Ogon zakończony wcięciem. Występuje dymorfizm płciowy. Samce są intensywnie ubarwione - mają czerwoną głowę, policzki, szyję, pierś oraz kuper. Pełną intensywność ubarwienia zyskują dopiero po dwóch - trzech latach. Brązowy pasek oczny (maska), nachodzący na policzek. Paski na pokrywach skrzydeł różowe. Brzuch jasny. Samice jak również osobniki młodociane mają wierzch ciała oraz głowę brązowoszare, ciemno kreskowane, a spod nieznacznie jaśniejszy, szarawy (także kreskowany). Brzegi lotek (III rzędu) są u nich jaśniejsze. Większość młodych samców podczas pierwszego lata wygląda jak samice, choć są jaśniej (bardziej oliwkowo) ubarwione, u części wyrastają już czerwone pióra, pojedyncze osobniki z upierzeniem jak u dorosłych (czasem można je odróżnić od dorosłego samca po pojedynczych brązowych piórach na czerwonej szacie).
Występowanie
Zamieszkuje obszary środkowej i północnej Europy oraz niemal całą Azję. Na tym obszarze nie jest spotykana jedynie na skraju północy i w wysokich górach. Zimuje w południowej Azji.
W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym, jednak obszar jej występowania nie jest równomierny. Spotykana jest na obszarze całego kraju, włączając w to obszary górskie. Głównie związana z dolinami rzek.
Biotop
Wybiera bujnie zakrzaczone siedliska, w pobliżu zbiorników wodnych (jezior, w dolinach rzecznych, na stawach). Spotykana również w parkach, na leśnych polanach.
Lęgi
Samica buduje gniazdo ze źdźbeł, wyściela je sierścią. Na miejsce gniazdowania wybiera głównie krzewy bądź gęste drzewka. Lęg rozpoczyna w czerwcu. Składa od 3 do 6 (głównie 5) niebieskich jaj, nielicznie ciemno plamkowanych. Jaja wysiaduje samica przez okres około 14 dni. W tym czasie karmiona jest przez samca. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Przez kolejne dwa tygodnie osobniki młodociane są dokarmiane przez oboje rodziców.
Pokarm
Dziwonia żywi się zarówno pokarmem roślinnym (w postaci nasion, pączków, jagód oraz pędów), który dominuje w diecie. Ponadto odżywia się owadami.