Irbis (Uncia uncia)

Nazywany/a też: pantera śnieżna, leopard śnieżny

Źródło: Corel Stock Photo
Ciało długości do 130 cm, wys. w kłębie 60 cm, ogon do 90 cm, waga dorosłych samców do 72 kg. Umaszczenie jest z wierzchu płowe lub brudnokremowe w czarne cętki i obrączki, od spodu białawe. wzdłuż grzbietu ciągnie się ciemna pręga. Szczególnie obfite i gęste futro. Osiąganie rekordowego wyniku skoku w dal umożliwia tej panterze nadzwyczaj giętki kręgosłup. Dzięki niemu kończyny w skoku maksymalnie się wychylają, co wydłuża "lot" w powietrzu.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Wysokie góry Azji Centralnej, Tybet i Himalaje, na północy dochodzi do Ałtaju i Pamiru. Żyje w ich partiach powyżej granicy lasu na wysokości 2000-3000 m n.p.m., a w gorących porach roku dociera do 6000 m n.p.m. Najchętniej zamieszkuje gęstwiny wysokogórskich krzewów, jak również ubogą w roślinność strefę alpejską. Często występuje w strefie wiecznego śniegu, gdzie jego ubarwienie czyni go prawie niewidocznym dla ofiar i wrogów.
Czy wiesz, że...

Tryb życia

Jest aktywny przez cały dzień, na łowy wychodzi przeważnie o zmierzchu, w ciągu dnia bardzo chętnie wygrzewa się na słońcu. Jest zdecydowanym samotnikiem, który tylko w porze godów łączy się w pary na kilka dni. Czujny i płochliwy, nie łatwo da się wypatrzeć. Wykazuje duże przywiązanie do swego terenu łowieckiego i legowiska, którego bardzo odważnie broni. Musi sprawnie skakać, by bezpiecznie przemieszczać się po urwiskach.

Odżywianie

Jego pożywienie stanowią wszelkie kręgowce, od wielkości myszy do dzikich owiec, a nawet udomowionych jaków. Szczególny jego przysmak stanowi krew i mleko zawarte w wymionach przeżuwaczy.

Rozmnażanie i rozwój

Po ciąży trwającej około 90 dni rodzą się zwykle 2-4 młode, początkowo ślepe i bezradne. Poród odbywa się w głębokich jaskiniach, chroniących przed złą pogodą i wrogami. W wychowaniu młodych bierze udział także ojciec. Młode ssą około 5 miesięcy. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 3, a samica 2 lat.
Irbis,Uncia uncia,pantera śnieżna,Snow Leopard Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Irbis,Uncia uncia,pantera śnieżna,Snow LeopardIrbis,Uncia uncia,pantera śnieżna,Snow Leopard
Irbis,Uncia uncia,pantera śnieżna,Snow LeopardIrbis,Uncia uncia,pantera śnieżna,Snow Leopard

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Rodzaj:Panthera
Gatunek:Irbis
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź