Jeleń Milu (Elaphurus davidianus)

Nazywany/a też: milu, jeleń Davida

Źródło: Wikipedia
Długość ciała jelenia milu sięga ok. 2 m, wysokość w kłębie wynosi 115 cm, waga ciała to 150 -200 kg. Charakterystycznymi cechami w wyglądzie milu jest wyjątkowo jak na jelenia długi ogon (ok. 50 cm) zakończony kitą z włosia, szerokie racice i wydłużona, wąska głowa z krótkimi uszami. Poroże jest silnie rozgałęzione. Latem sierść ma barwę czerwonobrązową, zimą bardziej szarą. Włosy na szyi i gardle są dłuższe. Wzdłuż grzbietu ciągnie się czarna pręga. Młode są cętkowane.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Na swobodzie jeleń milu wyginął kilka wieków temu. Prawdopodobnie jego zasięg obejmował nizinne i bagniste tereny północnych Chin. Jednak stado tych zwierząt utrzymywane było w pobliżu Pekinu, w parku cesarstwa Nan -Haitsu. Tam wyginęły one ostatecznie w 1900 r, ale wcześniej dwie pary trafiły do Anglii pod opiekę księcia Bedforda. Tam rozmnażały się szczęśliwie  i zostały introdukowane w Europie i Ameryce Południowej oraz reintrodukowane w Chinach. Obecnie gatunek ten jest częstym mieszkańcem ogrodów zoologicznych.
Czy wiesz, że...Nazwa łacińska jelenia milu pochodzi od nazwiska francuskiego misjonarza, który jako pierwszy Europejczyk zobaczył to zwierzę (w drugiej połowie XIX w.) i zdobył poroże oraz dwie skóry dla paryskiego muzeum.

 Jeleń milu krzyżuje się z jeleniem europejskim dając płodne potomstwo.

Tryb życia

Jeleń milu prowadzi stadny tryb życia. Samce staczają zacięte walki o przewodzenie haremowi samic, używając w czasie nich nie tylko rogów, ale również kopyt i zębów. Poroże jest zrzucane w okresie od października do końca grudnia, nowe zaczyna wyrastać w styczniu i osiąga maksymalną wielkość po 6 miesiącach.

Odżywianie

Główny pokarm jelenia milu stanowią trawy, ale chętnie żywi się też roślinami wodnymi.

Rozmnażanie i rozwój

Okres rui jelenia milu trwa od czerwca do sierpnia. Po 250 -270 dniach ciąży samica rodzi 1 lub, rzadziej, 2 młodych. Dojrzałość płciową osobniki tego gatunku osiągają w wieku 27 miesięcy. Długość życia  wynosi ok. 20 lat.
Jeleń Milu,Elaphurus davidianus,Père David\'s Deer Źródło: Wikipedia

Galeria zdjęć

Jeleń Milu,Elaphurus davidianus,Père David\'s Deer

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Jeleniowate
Rodzaj:Elaphurus
Gatunek:Jeleń Milu
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź