Kałamarnica olbrzymia (Architeuthis dux)

Nazywany/a też: kalmarzec

W związku z ich środowiskiem życia, wiedza na ich temat nie jest dokładna. Doniesienia o znalezionych osobnikach kałamarnicy olbrzymiej pochodzą z wszystkich oceanów na świecie. Rzadsza jest w rejonach tropikalnych i polarnych. Na podstawie rozmieszczenie można wnioskować, że prawdopodobnie preferuje obszary stoków wyspiarskich i kontynentalnych.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Ciało wysmukłe, torpedowate. Składa się z głowy, worka trzewiowego oraz nogi (przekształconej w ramiona i lejek). Głowa jest silnie rozwinięta, wyposażona w parę dużych oczu. Otwór gębowy (zaopatrzony w rogowy dziób) otoczony przez ramiona. Posiada dziesięć długich ramion, z czego dwa z nich są wyraźnie wydłużone, z haczykowatymi przyssawkami. Muszla jest zredukowana. Rogowa płytka otoczona jest przez płaszcz. Płaszcz posiada boczne płetwy służące do poruszanie się. Samce są mniejsze od samic.
Czy wiesz, że...Kałamarnica olbrzymia wraz z kałamarnicą kolosalną (Mesonychoteuthis hamiltoni) należą do największych mięczaków na świecie.

Biologia

Nie znamy siedliska kałamarnicy olbrzymiej. Żywe osobniki praktycznie nie są spotykane przez ludzi. Poławiana była przypadkiem zarówno z obszarów przydennych, jak i z toni wodnej. Zamieszkuje prawdopodobnie głębokości od 200 do 1000 m. Na podstawie badań dotyczących warunków przyswajania tlenu przez krew kałamarnic można sądzić, że preferują one wody chłodne i muszą unikać wód ciepłych. Pływa ruchem odrzutowym. Do rozrodu przystępuje raz w życiu. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Samica produkuje ogromne ilości jaj, otoczonych galaretowatą substancją. Jaja mierzą średnio 0,5-1,4 mm długości oraz 0,3-0,7 mm szerokości. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia. Aktywny drapieżnik, swoje ofiary chwyta wydłużonymi ramionami. Do jego diety zaliczyć można inne głowonogi, skorupiaki, małże oraz ryby. Żyje do krótko, do 5 lat.
fir0002 | flagstaffotos.com.au [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

fir0002 | flagstaffotos.com.au [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons
By Mike Goren from New York (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Głowonogi
Indeks nazw polskich - gromada Głowonogi
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź