Limanda żółtopłetwa (Limanda aspera)

Nazywany/a też: czerwienica, płastuga żółtopłetwa

AnonymousUnknown author [Public domain], via Wikimedia Commons
Limanda żółtopłetwa występuje w północnych wodach Oceanu Spokojnego od wybrzeży północnych Chin, przez wybrzeża Japonii, Korei, przez wyspy Morza Barentsa, Alaskę, zachodnią Kanadę po północną Kalifornię w USA.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Limanda żółtopłetwa należy do rodziny flądrowate (Pleuronectidae). Sylwetka ciała silnie spłaszczona, asymetryczna, owalna. Oczy średniej wielkości, osadzone blisko siebie. Otwór gębowy jest mały. Ubarwienie wierzchu ciała zazwyczaj ciemnobrązowe lub oliwkowe, w ciemne plamki. Spód ciała jest jasny. Płetwa grzbietowa długa, sięga od głowy do trzonu płetwy ogonowej. Płetwa odbytowa podobnie jak grzbietowa długa, sięgająca do trzonu ogona. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona. Płetwy grzbietowa i odbytowa są żółtawe, z ciemną liną u podstawy. Płetwy brzuszne przesunięte do przodu. Larwy różnią się od dorosłych budową. Ciało larw jest symetryczne, podobne do innych ryb.
Czy wiesz, że...Limanda żółtopłetwa jest często fałszowana - serwowana w restauracjach jako tańszy zamiennik soli.

Biologia

Limanda żółtopłetwa zamieszkuje chłodne wody oceaniczne. Przebywa przy dnie do głębokości około 700 m, zwykle na głębokości mniejszej niż 100 m. Preferuje piaszczyste dno. Do rozrodu przystępuje na wiosnę i w lecie. Samica składa do 1-3 milionów ziaren ikry. Średnica jaj wynosi 0,80-0,95 mm. Ikra jest pelagiczna. Z czasem larwa przechodzi przeobrażenie, podczas którego jedna strona ciała ulega przesunięciu. Limanda żółtopłetwa dojrzewa płciowo między trzecim a dziesiątym rokiem życia, przy długości ciała 21-30 cm. Ryba długowieczna (dożywa ponad 30 lat). Żywi się dennymi bezkręgowcami (mięczakami, skorupiakami, pierścienicami) oraz małymi kręgowcami (rybami). Ryba poławiana w celach konsumpcyjnych. Opisał ją Peter Simon Pallas w 1814 roku pod nazwą Pleuronectes asper.
Limanda źółtopłetwa AnonymousUnknown author [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Limanda źółtopłetwa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Flądrowate
Rodzaj:Limanda
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź