Makolągwa (Linaria cannabina)

Nazywany/a też: makolągwa zwyczajna

  1. Wstęp
  2. Wygląd
  3. Występowanie
  4. Biotop
  5. Lęgi
  6. Pokarm
  7. Systematyka
  8. Galeria zdjęć

Wstęp

Ptak nieco mniejszy od wróbla. Ruchliwy, bardzo dobrze śpiewa. Lot jego jest falisty i mocny. W okresie letnim para trzyma się razem.

Wygląd

Smukła sylwetka, z dłuższym, wciętym ogonem. Jasna obwódka oka, pod gardłem delikatne kreskowanie, dziób ciemny i stożkowaty. Brzeg skrzydeł biały. Występuje dymorfizm. Charakterystyczna plama czerwieni (na jesień brązowoczerwona) na piersi i czole u samców, szara głowa. Gładki brązowy grzbiet u samca, u młodych i samic z ciemniejszym kreskowaniem. Samice skromniej ubarwione z brązowym kreskowaniem na piersi, oraz na głowie. Brzuch biały. Osobniki młodociane są bardziej szarawe a grzbiet mają mocniej kreskowany. Dodatkowo u nich węższe sterówki i lotki.

Czy wiesz, że...W związku z tępieniem chwastów przez ludzi (a szczególnie przy intensywnym rolnictwie), brakuje ich nasion. Przez co obserwuje się spadek liczebności makolągwy.

Występowanie

Wędrowny na niewielkie i średnie odległości. Zamieszkuje obszary od Europy Zachodniej (z wyjątkiem północnej części kontynentu) po Środkową Azję oraz Wyspy Kanaryjskie.

Biotop

Gatunek związany z obszarami ekstensywnie użytkowanymi rolniczo. Gniazduje na obszarach wiejskich ze szpalerami drzew, zagajnikami, gęstymi zakrzaczeniami. Preferuje obszary częściowo otwarte z janowcem lub krzewami jałowca, unika lasów.

Lęgi

W roku dwa lęgi. Pierwszy rozpoczyna się w maju. Samica buduje gniazdo na krzewach bądź na młodych drzewach (z traw, liści, korzonków). Wyściela je włosiem. Do niego składa do 6 wydłużonych, białych jaj z ciemnymi plamkami. Czas wysiadywania wynosi ok. 13 dni. Pisklęta po dwóch tygodniach od wyklucia opuszczają gniazdo. Przez następne dwa tygodnie są dokarmiane poza gniazdem, głównie przez samca, samica w tym czasie buduje kolejne gniazdo.

Pokarm

Prawie wyłącznie roślinożerca, zjada najchętniej nasiona roślin oleistych ale także traw i chwastów (nasiona konopi, wiesiołka, szczawiu, gwiazdnicy, mniszka, tasznika, babek, astrowatych i wielu innych). Tylko w okresie lęgów karmi młode drobnymi bezkręgowcami (larwami mrówek, mszycami i innymi delikatnymi owadami).
Makolągwa Zdjęcie - Helena Drożdża/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl

Galeria zdjęć

Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa
Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa Makolągwa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Łuszczaki
Rodzaj:Linaria
Gatunek:Makolągwa
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy