Makolągwa (Linaria cannabina)

Nazywany/a też: makolągwa zwyczajna

Ptak nieco mniejszy od wróbla. Ruchliwy, bardzo dobrze śpiewa. Lot jego jest falisty i mocny. W okresie letnim para trzyma się razem.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Smukła sylwetka, z dłuższym, wciętym ogonem. Jasna obwódka oka, pod gardłem delikatne kreskowanie, dziób ciemny i stożkowaty. Brzeg skrzydeł biały. Występuje dymorfizm. Charakterystyczna plama czerwieni (na jesień brązowoczerwona) na piersi i czole u samców, szara głowa. Gładki brązowy grzbiet u samca, u młodych i samic z ciemniejszym kreskowaniem. Samice skromniej ubarwione z brązowym kreskowaniem na piersi, oraz na głowie. Brzuch biały. Osobniki młodociane są bardziej szarawe a grzbiet mają mocniej kreskowany. Dodatkowo u nich węższe sterówki i lotki.
Czy wiesz, że...W związku z tępieniem chwastów przez ludzi (a szczególnie przy intensywnym rolnictwie), brakuje ich nasion. Przez co obserwuje się spadek liczebności makolągwy.

Występowanie

Wędrowny na niewielkie i średnie odległości. Zamieszkuje obszary od Europy Zachodniej (z wyjątkiem północnej części kontynentu) po Środkową Azję oraz Wyspy Kanaryjskie.

Biotop

Gatunek związany z obszarami ekstensywnie użytkowanymi rolniczo. Gniazduje na obszarach wiejskich ze szpalerami drzew, zagajnikami, gęstymi zakrzaczeniami. Preferuje obszary częściowo otwarte z janowcem lub krzewami jałowca, unika lasów.

Lęgi

W roku dwa lęgi. Pierwszy rozpoczyna się w maju. Samica buduje gniazdo na krzewach bądź na młodych drzewach (z traw, liści, korzonków). Wyściela je włosiem. Do niego składa do 6 wydłużonych, białych jaj z ciemnymi plamkami. Czas wysiadywania wynosi ok. 13 dni. Pisklęta po dwóch tygodniach od wyklucia opuszczają gniazdo. Przez następne dwa tygodnie są dokarmiane poza gniazdem, głównie przez samca, samica w tym czasie buduje kolejne gniazdo.

Pokarm

Prawie wyłącznie roślinożerca, zjada najchętniej nasionnasiona roślin oleistych ale także traw i chwastów (nasiona konopi, wiesiołka, szczawiu, gwiazdnicy, mniszka, tasznika, babek, astrowatych i wielu innych). Tylko w okresie lęgów karmi młode drobnymi bezkręgowcami (larwami mrówek, mszycami i innymi delikatnymi owadami).

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Łuszczaki
Rodzaj:Linaria
Gatunek:Makolągwa
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź