Mors (Odobenus rosmarus)

Nazywany/a też: koń morski

Źródło: Wikipedia
Długość ciała morsa sięga 350 cm, masa ciała samców może dochodzić nawet do 1650 kg, samic -do 1000 kg. Jest to zwierzę o niezgrabnym, wrzecionowatym ciele, dość dużej głowie, zredukowanym ogonie i kończynach przekształconych w płetwy, z których przednie są większe. Najbardziej charakterystyczną cechą w wyglądzie morsa są długie kły (osiągają długość 1 m) zwane ciosami, występujące zarówno u samców, jak i u samic. Ubarwienie może być od szarobrunatnego do cynamonowego. Tylko młode pokryte są futrem (rudym), u dorosłych  rosną pojedyncze włosy, a stare osobniki są zupełnie łyse.  Na górnej wardze morsa wyrastają liczne długie i sztywne włosy zatokowe stanowiące narząd dotyku. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Mors występuje wokół bieguna północnego. Spotkać go można w morzach: Czukockim, Beringa i Łaptiewa oraz w przybrzeżnych wodach północno -wschodniej Kanady i Grenlandii. Chociaż jego liczebność się zmniejszyła nie jest zagrożony wyginięciem. Jest to gatunek szeroko rozprzestrzeniony i liczny w niektórych częściach swego zasięgu.
Czy wiesz, że...
  •  Morsy są często celem polowań ze względu na ciosy, które stały bardziej cenne od kiedy kość słoniowa jest nieosiągalna.

Tryb życia

Mors jest zwierzęciem towarzyskim, żyje w dużych stadach mogących liczyć setki, a nawet tysiące osobników. Przez większość roku stada składają się wyłącznie z samic lub samców. Także młode i stare samce trzymają się w oddzielnych grupach. O hierarchii w stadzie decydują rozmiary ciała i długość ciosów. Mors najchętniej zamieszkuje płytkie przybrzeżne wody, nigdy nie wypływa na otwarte morze. Odpoczywa głównie na brzegach wysp i krach lodowych. Doskonale pływa osiągając prędkość 24 km na godzinę, nurkuje płytko i mało wytrwale. Po lądzie porusza się niezdarnie podciągając tylne kończyny pod tułów. Na lodzie podpiera się ciosami.  

Odżywianie

Podstawowe pożywienie morsa stanowią małże, ślimaki i inne mięczaki. Oprócz nich zwierzę to zjada rozgwiazdy, kraby, krewetki, ryby. Pokarmu na dnie poszukuje używając zmysłu dotyku. Służy mu do tego pysk pokryty cienką, wrażliwą skórą i zaopatrzony w włosy zatokowe. Małże wydobywa ryjąc pyskiem w piachu i mule. Zdarza się, że poluje na młode foki.  

Rozmnażanie i rozwój

Mors jest zwierzęciem poligamicznym. Samce gromadzą haremy składające się z licznych samic. Aby zaimponować samicom staczają między sobą walki. Kopulacja odbywa się w wodzie. Ciąża jest przedłużona i trwa 15 -16 miesięcy. Na wiosnę samica rodzi 1 młode na lądzie. Żywi się ono wyłącznie mlekiem matki przez pół roku. Młode pozostają pod troskliwą opieką matki do czasu, aż urodzi ona następnego potomka. Mors żyje 40 lat.
Mors, Odobenus rosmarus, walrus Źródło: Wikipedia

Galeria zdjęć

Mors, Odobenus rosmarus, walrusMors, Odobenus rosmarus, walrusMors, Odobenus rosmarus, walrus
Mors, Odobenus rosmarus, walrusMors, Odobenus rosmarus, walrus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Morsowate
Rodzaj:Odobenus
Gatunek:Mors
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź