Mszyca jabłoniowa (Aphis pomi)

A - dorosła samica; B - dorosły samiec; C - młoda samica, D - samica z jajkami, E - jaja mszycy. Źródło: wikipedia
Mszyca jabłoniowa spotykana wszędzie tam, gdzie występują rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae), głównie jabłonie. Najliczniej zamieszkuje Europę, zachodnią Azję, północna Afrykę i obie Ameryki. Miejscami wypierana jest przez inne gatunki mszyc, np. w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Jej duża liczebność ma istotny, negatywny wpływ na produkcję jabłek.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Mszyca jabłoniowa to mały owad, o delikatnym ciele. Narząd gębowy kłująco-ssący, osadzony po brzusznej stronie części twarzowej. Oczy znajdują się po bokach głowy. Czułki długie. Występują formy bezskrzydłe oraz uskrzydlone. Barwa ciała jasnozielona. Tułów u form uskrzydlonych z dużym śródtułowiem. Formy uskrzydlone brązowawe, z zielonym odwłokiem. Odwłok duży, składa się z 10 segmentów, zakończony stożkowatym wyrostkiem. Po bokach odwłoka znajdują się ciemne syfony. Nogi są długie, kroczne. Formy uskrzydlone wyposażone są w dwie pary przezroczystych skrzydeł (dużych przednich i mniejszych tylnych). Skrzydła w spoczynku złożone są dachówkowato.
Czy wiesz, że...Mszyca jabłoniowa zaliczana jest do groźnych szkodników jabłoni i grusz. Jej ślina wprowadzona do rośliny powoduje destrukcje błon komórkowych, wywołując skręcanie i usychanie liści.

Biologia

Mszyca jabłoniowa całe życie spędza na jabłoniach, gruszach, pigwach, różach, jarzębach (potocznie: jarzębinach) i innych roślinach z rodziny różowatych. Żyje gromadnie. Kolonie formuje na spodniej stronie liścia i końcach pędów. Larwy wysysają z liści sok. Występuje przeobrażenie niezupełne, z przemianą pokoleń. Charakteryzuje ją duża płodność. W sezonie wegetacyjnym pojawia się do 15 pokoleń. Jaja zimują w pędach. Na wiosnę z przezimowanych, zapłodnionych jaj wylęgają się larwy, bezskrzydłe samice. Po upływie 1 do 3 tygodni zaczynają się rozmnażać (bez zapłodnienia), dając początek dalszym pokoleniom (uskrzydlonych oraz bezskrzydłym samicom dzieworodnym), które będą rozwijać się partenogenetycznie przez całe lato. W czerwcu pojawiają się uskrzydlone dzieworódki, które zakładają nowe kolonie przelatując na inne drzewa. Na jesień pojawiają się samce i samice, znoszące jaja które przezimują.
A - dorosła samica; B - dorosły samiec; C - młoda samica, D - samica z jajkami, E - jaja mszycy. Źródło: wikipedia A - dorosła samica; B - dorosły samiec; C - młoda samica, D - samica z jajkami, E - jaja mszycy. Źródło: wikipedia

Galeria zdjęć

A - dorosła samica; B - dorosły samiec; C - młoda samica, D - samica z jajkami, E - jaja mszycy. Źródło: wikipedia
Mszyce na jabłoni

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Mszycowate
Rodzaj:Aphis
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź