Okoń (Perca fluviatilis)

Nazywany/a też: okoń europejski, okoń pospolity, okoń zwyczajny

Fot. Dgp.martin, CC/Wikipedia
Okoń zamieszkuje słodkie wody stojące i płynące niemal całej Europy (za wyjątkiem półwyspu Iberyjskiego, części Włoch, zachodniej Skandynawii i części Bałkanów). Spotykany także w Azji oraz w Australii, gdzie był aklimatyzowany.   
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Odżywianie
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Okoń to duża ryba o wysokim, bocznie spłaszczonym ciele i niewielkich łuskach mocno osadzonych w skórze. Na pokrywach skrzelowych ostre kolce. Ubarwienie zmienne, w zależności od wieku, rodzaju zamieszkiwanego środowiska (np. okonie z głębszych wód są ciemniejsze). Przeważnie ma ciemnozielony grzbiet i jaśniejsze, zielonkawe boki oraz kremowy lub żółtawy brzuch. Po bokach ciała uwagę zwracają wyraźne, ciemne pręgi (od 5 do 9). Płetwy grzbietowe są ciemne (pierwsza szara, druga zielonkawa), brzuszne przeważnie żółtawe, a pozostałe jasnoczerwone.
Czy wiesz, że...Okoń jest gatunkiem konsumpcyjnym, chętnie poławianym przez wędkarzy. Rekordowy okaz złowiony w Polsce mierzył 55 cm, a waga innego rekordzisty wynosiła 2,65 kg przy długości ciała 50 cm.

Biologia

Okoń zamieszkuje wszelkiego typu wody słodkie, zarówno płynące (rzeki, duże potoki) jak i stojące (jeziora, stawy, starorzecza). Ponadto zasiedla słonawe wody przybrzeżne (np. Zalew Wiślany). Rośnie powoli, osiągając długość 25 cm i wagę około 200 gram dopiero w piątym roku życia. Początkowo jest ryba stadną jednak starsze osobniki żyją przeważnie samotnie lub w niewielkich grupach. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia. Tarło ma miejsce od kwietnia do lipca (w zależności od temperatury wody), przeważnie na płyciznach. Ikra w postaci sklejonych ze sobą ziarenek, tworzących wstęgi (do 2 m długości) jest składana nocą i przyklejana do roślin wodnych, korzeni itp. Młode lęgną się po około 2 tygodniach.

Odżywianie

Okoń jest sprawnym drapieżnikiem, początkowo poluje na plankton, wraz ze wzrostem do jego diety trafiają bezkręgowce wodne a następnie ryby. Nie gadzi także ikrą ryb (szczególnie z rodziny karpiowatych).
Okoń, Perca fluviatilis, European perch Fot. Dgp.martin, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Okoń, Perca fluviatilis, European perch
Okoń, Perca fluviatilis, European perch

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Okoniowate
Rodzaj:Perca
Gatunek:Okoń
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź