Pierwiosnek (Phylloscopus collybita)

Nazywany/a też: pierwiosnek zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
Pierwiosnek do złudzenia przypomina piecuszka, a niewielkie różnice w ubarwieniu często są niezauważalne podczas obserwacji w naturze. Spód ciała wydaje się bardziej szarawy, a nogi mają na ogół ciemny kolor. Długość ciała wynosi 10-11cm, rozpiętość skrzydeł 18cm, waga ok.8g.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Legi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Gatunek ten jest typowym mieszkańcem gąszczu krzewów, w którym potrafi poruszać się z zadziwiającą zręcznością. Zasiedla świetliste lasy liściaste, tam gdzie występuje dobrze rozwinięte runo i podszyt, a także zagajniki śródpolne i ogrody, szczególnie na terenach wilgotnych.

Występowanie

Obszar występowania pierwiosnka to prawie cała Eurazja, bez skrajnej północy, południa i Dalekiego Wschodu. Zimuje w północno -wschodniej Afryce, w Indiach i krajach śródziemnomorskich. W Polsce występuje w całym kraju jako liczny i bardzo liczny gatunek lęgowy.

Legi

Wyprowadza 2 lęgi w roku, od połowy maja do połowy lipca. Gniazdo buduje z suchych traw i liści wyścielając je liśćmi traw poprzeplatanymi włóknami roślinnymi i łykiem. Budulec zbiera w najbliższym otoczeniu, tak więc gniazdo doskonale się w nie wtapia. Umiejscowione jest ono w niskim krzewie, czasami w gęstym jagodowym runie. Jaj jest od 5 do 7. Wysiadywanie trwa ok. 2 tygodni, po takim samym czasie młode opuszczają gniazdo.

Pokarm

Pierwiosnek odżywia się wyłącznie owadami i ich larwami.
Pierwiosnek, Phylloscopus collybita, Chiffchaff Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Pierwiosnek, Phylloscopus collybita, Chiffchaff
Pierwiosnek, Phylloscopus collybita, Chiffchaff

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Gatunek:Pierwiosnek
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź