Cierniówka (Sylvia communis)
Głośny śpiew cierniówki nie świadczy o miłosnym powodzeniu. Wręcz przeciwnie, w populacjach tych ptaków często spotykany jest nadmiar samców, a te samotne śpiewają z większym zaangażowaniem
Wygląd
Cierniówka jest trochę mniejsza od wróbla. Ma biały podbródek i rdzawe skrzydła. Główka samców jest popielatoszara, główka samic zaś ma odcień brązowawy. Zewnętrzne sterówki dorosłych ptaków są koloru białego. U młodych mają barwę brązową.
Biotop
Żyje głównie w pobliżu otwartych przestrzeni, w lasach, cierniskach i dolinach rzek, ale chętnie gniazduje także na terenach suchych. Nie omija obszarów typowo rolniczych, ale za to bardzo rzadko zamieszkuje terytoria dużych miast.
Występowanie
Zamieszkuje północną Afrykę, a także prawie całą Europę – wyjąwszy północną Rosję o raz północną i środkową część Półwyspu Skandynawskiego oraz Islandię. Można ją spotkać w całej Polsce – jest liczna i szeroko rozpowszechniona.
Lęgi
Buduje gniazdo w zaroślach i krzewach, raczej nisko nad ziemią. Cierniówka składa jaja w maju – ok. 6 o zmiennym ubarwieniu.
Pokarm
Żywi się owadami, pająkami i owocami.