Ropucha zielona (Bufo viridis)

Fot. Michał Kaczorowski
Ropucha zielona to średniej wielkości ropucha o wyłupiastych oczach, dużych parotydach  i stosunkowo długich kończynach. Skóra chropowata z licznymi brodawkami. Jest jasnoszara lub beżowo-brązowa z licznymi, ciemnozielonymi plamami rozsianymi po całym grzbiecie. Niektóre brodawki, zwłaszcza te usytuowane na bokach ciała są czerwone. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa. Samce są nieco mniejsze od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Ropucha zielona to gatunek spotykany w Europie na północ sięga do Szwecji. Płaz ten nigdzie nie jest jednak zbyt liczny.
Czy wiesz, że...

Środowisko i tryb życia

Ropucha zielona zamieszkuje zróżnicowane środowiska, przeważnie jest spotykana na łąkach, polach uprawnych lub w sadach. Niekiedy w pobliżu zabudowań, gdzie zwabia ją obfitość pokarmu i kryjówek. Jest aktywna o zmierzchu oraz w nocy, dzień spędza przeważnie w kryjówce. W sen zimowy zapadają przeważnie w październiku, a  budzą się w kwietniu. Podobnie jak inne krajowe płazy zimują najczęściej w norach wygrzebanych przez inne zwierzęta, ale mogą to być także np. chłodne piwnice, czy też stosy kamieni

Rozmnażanie

Ropucha zielona dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-4 lat. W czasie godów samce wydaja donośne, melodyjne dźwięki, dobrze słyszalne dzięki rezonatorowi. Samica składa skrzek przeważnie w maju lub w czerwcu, ma on postać długich sznurów, przyczepionych do roślin wodnych. W sumie w kilkumetrowych sznurach każda samica składa od 5000 do ponad 10 000 jaj. Kijanki, podobnie jak jaja są czarne i rosną z początkowych kilku milimetrów do 40-52 mm (są więc większe od kijanek ropuchy szarej). Do przeobrażenia dochodzi przeważnie w lipcu (40-60 dni od wyklucia) a świeżo przeobrażone ropuchy zielone mierzą zaledwie 1-1,5 cm.

Pokarm

Ropucha zielona poluje na wszelkie drobne bezkręgowce o odpowiedniej wielkości. Podstawę jej pokarmu stanowią wszelkiego rodzaju owady oraz pajęczaki, zjada także dżdżownice oraz ślimaki.
Ropucha zielona, Bufo viridis, green toad Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Ropucha zielona, Bufo viridis, green toad

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Ropuchowate
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź