Dżdżownica ziemna (Lumbricus terrestris)
![von Donald Hobern from Copenhagen, Denmark (Lumbricus terrestris) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/01/Lumbricus_terrestris_26559560801.jpg)
Występowanie
Zasięg występowania dżdżownicy ziemnej obejmuje prawdopodobnie niemal całą Eurazję. Na obszarze całej Europy jest pospolita. Przypadkowo lub celowo została sprowadzona do innych miejsc na świecie. Jej rozprzestrzenianiu sprzyja wykorzystanie tego gatunku jako przynęty na ryby w wędkarstwie oraz transport gleby i produktów roślinnych na duże odległości. Jest istotnym gatunkiem inwazyjnym między innymi w Stanach Zjednoczonych. Na obszarach pierwotnego występowania może być jednak zagrożona. W zachodniej Europie miejscami liczebność jej populacji drastycznie maleje z powodu zawleczenia tam drapieżnych płazińców z Nowej Zelandii i Australii, które bardzo skutecznie polują na dżdżownice.
Budowa
Dżdżownica ziemna występuje wyraźna metameria homonomiczna. Głowa jest słabo wyodrębniona. Brak przydatków gębowych. Ciało jest wydłużone, obłe, podzielone jest na segmenty. Zbudowane jest z 110-160 metamerów. Grzbietowa strona czerwonobrązowa, spód żółtawy. Na ciele znajduje się siodełko (które pokrywa 32-37 segment), jest to gruczołowate nabrzmienie nabłonka.
Bardzo fajna strona polecam