Serwal (Leptailurus serval)

Fot. Self, CC/Wikipedia
Długość ciała wynosi do 100 cm, długość ogona 35 -40 cm, masa ciała waha się w granicach 7 -18 kg. Samce są z reguły większe od samic. Charakterystycznymi cechami sylwetki tego kota są długie kończyny (wydłużona jest stopa, a nie jak u geparda - przedramię), smukły tułów, krótki ogon i wyjątkowo duże uszy. Sierść jest gładka i ma barwę złocistobrązową. Pokrywają ją porozrzucane po całym ciele czarne lub ciemnobrązowe cętki i paski. Tworzą one charakterystyczny, osobniczy wzór. Strona brzuszna jest zazwyczaj brudnobiała.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Areał występowania serwala obejmuje Afrykę -tereny na południe od Sahary: Namibię, północną Botswanę, Mozambik, Zimbabwe. Staje się coraz rzadszym gatunkiem i chociaż jest objęty ochroną, w większości krajów nie przestrzega się zakazu polowania na tego pięknego kota. 
Czy wiesz, że...
  • Serwal daje się dość łatwo oswoić. Bywa trzymany jako zwierzę domowe. Krzyżuje się go z kotem domowym. Wyhodowano nawet nową rasę kota domowego pochodzącą z krzyżówki z serwalem.

Tryb życia

Serwal jest aktywny głównie nocą. Dzień przesypia w obniżeniach gruntu lub krzewach. Jednak czasami wyrusza na łowy także w ciągu dnia. Często robią to samice wychowujące młode. Jego środowiskiem życia są sawanny, stepy i zarośla w pobliżu zbiorników wodnych, lubi obszary z dużą ilością opadów. Długie nogi pozwalają mu poruszać się po terenach porośniętych wysoką trawą. Na krótkich dystansach może rozwijać dużą szybkość, ale nie goni za ofiarą, lecz atakuje z ukrycia. Dobrze wspina się na drzewa i jest świetnym skoczkiem - wyskakuje w górę na wysokość 2-3 m aby złapać nisko lecącego lub siedzącego na drzewie ptaka. Poza rują prowadzi samotny tryb życia. 

Odżywianie

Pokarm tego drapieżnika stanowią niejadowite gady, żaby, gryzonie, zające, góralki, ptaki, małe kopytne, a także owady, szczególnie szarańcza. Zdarza się, że zakrada się do kurników. Dużym ofiarom skacze on znienacka na grzbiet wszystkimi czterema łapami, gryzie i odskakuje. Serwal jest bardzo skutecznym łowcą -połowa podjętych prób schwytania łupu kończy się powodzeniem.  

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża trwa 68 -74 dni. Młode w liczbie 2 -3 sztuk rodzą się w starannie wybranych przez matkę, bezpiecznych kryjówkach. W roku ma miejsce 1 miot. Laktacja trwa 4 -5 miesięcy. Kocięta pozostają po opieką samicy przez rok. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 lat. Serwal na wolności żyje do 17 lat, w niewoli dożywa 23 lat.
Serwal,Felis serval,serval Fot. Self, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Serwal,Felis serval,serval
Serwal,Felis serval,serval

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Gatunek:Serwal
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź