Szczupak pospolity (Esox lucius)

Nazywany/a też: szczupak

Fot. Luc Viatour, CC/Wikipedia
Szczupak pospolity to gatunek szeroko rozpowszechniony, uznawany za gatunek o największym, naturalnym zasięgu występowania spośród ryb słodkowodnych. Spotykany we wszelkich typach wód słodkich w całej Europie (bez Półwyspu Iberyjskiego i części Bałkańskiego)oraz w środkowej Azji i w Ameryce Północnej. Na wiele terenów (m in Irlandia, Hiszpania) był introdukowany.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Szczupak pospolity - ciało bocznie spłaszczone, charakterystyczna jest głowa o wydłużonych, zwężających się szczekach. W żuchwie ostre, zakrzywione do tyłu zęby co uniemożliwia ucieczkę złapanej rybie. Łuski stosunkowo małe, mocno odsadzone. Zarówno płetwa odbytowa jak i grzbietowa są przesunięte do tyłu i leżą blisko siebie. Ubarwienie jest uzależnione od wieku i zamieszkiwanego środowiska. Młode są przeważnie srebrzyste lub jasnozielone, niekiedy brązowawe. Dorosłe są przeważnie ciemnozielone z licznymi żółtawymi plamkami na bokach. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie biała. Płetwy parzyste są czerwonawe. Na płetwach nieparzystych ciemne, poprzeczne paski, podobne pręgowanie występuje po bokach ciała osobników młodocianych. Dorasta do 150 cm długości i wagi kilkunastu kilogramów.
Czy wiesz, że...
  • Rekordowy szczupak złowiony w Polsce ważył  24,1 kg.
  • Wymiar ochronny w Polsce to 50 cm a okres ochronny trwa od 1 marca do 30 kwietnia (w rzekach i zbiornikach zaporowych od 1 stycznia).

Biologia

Szczupak pospolity zamieszkuje różne typy wód słodkich, od stawów i jezior, poprzez starorzecza, zbiorniki zaporowe aż po rzeki różnej wielkości. Spotykany także w wodach słonawych (m in. Zalew Wiślany i Zatoka Gdańska). Jest rybą drapieżną, przeważnie między roślinami wodnymi czatuje na przepływającą w pobliżu zdobycz. Poluje na wszelkie, mniejsze ryby, częste są tez przypadki kanibalizmu. Tarło ma miejsce na wiosnę, przeważnie w marcu lub w kwietniu wśród zarośniętych płycizn. Ikra jest drobna, młode lęgną się po upływie 12-15 dni. Jest cennym gatunkiem konsumpcyjnym.
Szczupak pospolity, Esox lucius, northern pike Fot. Luc Viatour, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Szczupak pospolity, Esox lucius, northern pike
Szczupak pospolity, Esox lucius, northern pike

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzaj:Esox
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź