Szlamnik zwyczajny (Limosa lapponica)

Nazywany/a też: szlamnik rdzawy, szlamnik, szlamik

Szlamnik zwyczajny, fot. EVA CARRE/Shutterstock
Ptak nieco większy od sójki. Bardzo niewiele z nich regularnie przylatuje do kraju. W locie rozpoznawany po białym klinie między (długimi, spiczastym, jednolitymi) skrzydłami sięgającym do kupra, oraz po palcach nieznacznie wystających za ogon.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemna. Dziób ciemny, długi, smukły, lekko zagięty do góry (u samic dłuższy). Nogi ciemne, średniej długości. Krótki ogon w prążki. Sylwetka dosyć krępa. Samce są nieco mniejsze od samic. Dymorfizm płciowy dobrze widoczny w okresie letnim. W lecie samce są ciemno rdzawo ubarwione (na głowie, szyi, piersi, oraz na spodzie). Czoło, ciemię oraz pasek oczny kreskowane. Pierś gładka. Wierzch ciemny, nakrapiany. W tym czasie szata samicy jest jaśniejsza, z morelowym nalotem i obejmuje tylko pierś oraz boki. Dodatkowo pierś oraz boki są u niej kreskowane, tak jak głowa (z wyraźniejszym kreskowaniem na czole, ciemieniu oraz pasku ocznym). W zimie osobniki dorosłe w jaśniejszej, szarej szacie. Dziób również jaśniejszy, z różową nasadą. Brew nad okiem jest nieco dłuższa. Wierzch jest szary, kreskowany. Pierś oraz szyja ciemniejsze, szarawe, delikatnie kreskowane. Boki mocniej kreskowane. Spód biały. Osobnik młodociane szatą przypominają osobniki dorosłe w zimie. Różnią się ciemniejszym wierzchem, płową szyją oraz piersią.
Czy wiesz, że...Szlamnik należy do ptaków pokonujących najdłuższe wędrówki migracyjne.

Występowanie

Gnieździ się w północnej Europie, jak również na terenie Azji oraz na Alasce. Na zimowiska odlatuje na wybrzeża Australii, Nowej Zelandii, południowej Azji, Półwyspu Arabskiego, Madagaskaru oraz na zachodzie Europy i Afryki.

Biotop

Preferuje tereny podmokłe, obszary przybrzeżne, jak również otwarte siedliska. Spotkać go można nad brzegami jezior, w dolinach rzecznych, na torfowiskach oraz na wrzosowiskach.

Lęgi

Monogamiczny. Gniazdo, między kępami traw, na ziemi, wyścielone roślinnością. Jeden lęg w roku (maj-czerwiec). Samica składa średnio cztery oliwkowe jaja, ciemniej nakrapiane. Oboje rodzice wysiadują jaja przez około 20 dni. Również wspólnie opiekują się potomstwem. Osobniki młodociane niecały miesiąc po wykluciu opuszczają gniazdo. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.

Pokarm

W jego diecie dominują bezkręgowce (owady, skorupiaki, mięczaki, pierścienice). Rzadziej pożywia się pokarmem roślinnym (nasionnasionami, owocami). Sporadycznie zjada ryby, larwy płazów. Pożywienie zdobywa sondując dziobem podłoże.
Szlamnik zwyczajny, fot. EVA CARRE/Shutterstock Szlamnik zwyczajny, fot. EVA CARRE/Shutterstock

Galeria zdjęć

Szlamnik zwyczajny, fot. EVA CARRE/ShutterstockSzlamnik zwyczajny, fot. Menno Schaefer/Shutterstock
Szlamnik zwyczajny, fot. rock ptarmigan/ShutterstockSzlamnik zwyczajny, fot. Maciej Olszewski/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Bekasowate
Rodzaj:Limosa
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź