Termit (Coptotermes formosanus)

By Sanjay Acharya (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Termit pierwotnie ten zamieszkiwał południowo-wchodnie Chiny. Już w XVII w. został przetransportowany do Japonii. W kolejnych wiekach opanowywał kolejne obszary na świecie. Obecnie w wielu regionach stał się niebezpiecznych szkodnikiem drewna i przyczynia się do uszkodzeń budynków. Znany jest m.in. w USA, gdzie spotykany jest w najcieplejszych rejonach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, głównie na Florydzie. Zamieszkuje również Hawaje.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Termit to drobny owad. Ciało jest białawe, wydłużone. Głowa brązowawa. Aparat gębowy typu gryzącego. Czułki nitkowate. Występuje polimorfizm, związany z rolą w gnieździe. Wyróżnić można trzy kasty: robotnic, żołnierzy oraz kastę reprodukcyjną, składającą się z królowej i króla. Robotnice są to osobniki nieuskrzydlone, najmniejsze spośród pozostałych, z białawym ciałem oraz z nieczynnymi gruczołami płciowymi. Żołnierze są nieco większe od robotnic, o kremowobiałym ciele, z dużą pomarańczowo-brązową głową i ciemnymi, silnymi szczękami. Królowe są największe i uskrzydlone.
Czy wiesz, że...Termity te są jednymi z najbardziej destrukcyjnych owadów w Stanach Zjednoczonych, niszczącymi drewniane konstrukcje.

Biologia

Termit zamieszkuje obszary o ciepłym i tropikalnym klimacie. W miejscu występowania potrzebuje dostępu do dużych ilości materii roślinnej (również pozyskiwanej z ludzkich konstrukcji), z której buduje ogromne gniazda znajdujące się zwykle pod ziemią. Gniazdo zbudowane jest z przetrawionych części roślin, a także z ziemi, śliny oraz odchodów termitów. Owad społeczny, żyjący w gniazdach liczących miliony osobników. Król i królowa to osobniki rozrodcze. Robotnice odpowiedzialne są za rozbudowę gniazda, zdobywanie pożywienia i karmienie kolonii. Żołnierze bronią gniazda. Występuje u niego przeobrażenie niezupełne. Rozmnażają się tylko król i królowa, która dziennie składa ok. 1-2 tys. jaj. Rójka przypada na maj-lipiec. Zapoczątkowuje ona powstanie nowego gniazda. Po locie osobniki płciowe tracą skrzydła, łączą się w pary i poszukują nowego miejsca na gniazdo. Gdy odnajdą miejsce, samica składa 15-20 jaj, z których po 2-4 tygodniach wylęgną się robotnice i żołnierze. Królowa żyje do 15 lat, robotnice oraz żołnierze żyją znacznie krócej, 3-5 lat. Roślinożerca, żywiący się drewnem. Trawi tylko część spożytej celulozy, pozostała część jest rozkładana przez żyjące w jego jelitach mikroorganizmy.
Termit By Sanjay Acharya (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

TermitTermitiera
Termity

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Karaczany
Gatunek:Termit
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź