Wal Grenlandzki (Balaena mysticetus)

Nazywany/a też: wieloryb grenlandzki

Źródło: Wikipedia
Wal grenlandzki jest największym z wielorybów gładkoskórych. Długość jego ciała wynosi 15 -20 m, z czego 1/3 przypada na głowę. Masa ciała waha się w granicach 60 -100 ton. Samce są nieznacznie większe od samic. Szczęki wala grenlandzkiego mają wyraźnie zakrzywioną linię i wyposażone są w ok. 700 płatów fiszbinu w kolorze od szarego do czarnego. Płaty te są najdłuższe wśród fiszbinowców i osiągają długość 4 m. Wieloryb ten nie posiada płetwy grzbietowej, a płetwy piersiowe mają długość ok. 2 m. Izolująca warstwa tkanki tłuszczowej osiąga grubość 60 cm. Ciało ma barwę czarną lub ciemnoszarą, jedynie przód dolnej szczęki jest jasny, z szeregiem czarnych plam. Czasami spód ciała jest biały lub popielaty, a nasada ogona szara.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Niegdyś areał występowania wala grenlandzkiego był bardziej rozległy, ale obecnie spotkać go można jedynie w Morzu Arktycznym wokół Kanady i Grenlandii oraz w wodach oblewających Półwysep Czukocki. W wyniku zaciekłych polowań gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i objęty całkowitą ochroną. Ze względów kulturowych i żywieniowych zezwala się Eskimosom na odłów jego niewielkiej liczby.
Czy wiesz, że...
  • Wieloryb grenlandzki może odsączyć dziennie ponad 1,8 tony kryla.
  • Omawiany gatunek był w XIX w. główną ofiarą przemysłu wielorybniczego uprawianego na dużą skalę. Działo się tak dlatego, że wieloryb ten porusza się powoli, a zabity nie tonie.

Tryb życia

Wal grenlandzki jest typowym zwierzęciem arktycznym, unika ciepłych wód, żyje w rejonach pływającej kry i pól lodowych. Tworzy małe lub, w czasie wędrówek, większe grupy, ew. żyje samotnie. Pływa bardzo powoli, średnio z prędkością 10 km / godz. Wydaje różnorodne dźwięki: pomruki, huczenie, ryki, jęki i dźwięki pulsujące. Z wody wynurza się bardzo gwałtownie, zdarza się niekiedy, że wyskakuje przy tym całkowicie nad jej powierzchnię. Przy wynurzaniu wypuszcza charakterystyczną fontannę w kształcie litery V, której wysokość sięga 7 m.

Odżywianie

Pokarm wala grenlandzkiego stanowi przede wszystkim kryl i inne drobne skorupiaki. Żeruje on intensywnie szczególnie latem, zimą korzysta z zapasów tłuszczu.

Rozmnażanie i rozwój

Po ciąży trwającej ok.1 rok samica rodzi jedno młode. Karmi je mlekiem przez okres następnego roku. Samice przystępują do rozrodu na ogół co 3 lata. Długość życia wala grenlandzkiego wynosi ponad 30 lat.
Wal Grenlandzki, Balaena mysticetus, bowhead whale Źródło: Wikipedia

Galeria zdjęć

Wal Grenlandzki, Balaena mysticetus, bowhead whale
Wal Grenlandzki, Balaena mysticetus, bowhead whale

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Walenie
Rodzaj:Balaena
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź