Warzęcha (Platalea leucorodia)

Nazywany/a też: warzęcha zwyczajna

Fot. Marek Szczepanek
Samica jest nieco mniejsza od samca, ale obie płcie są ubarwione jednakowo. Całe upierzenie jest białe, jedynie na piersi widać żółtą plamę, żółtawe są też ozdobne pióra tworzące z tyłu głowy zwisający czub. Najbardziej charakterystyczną cechę tego ptaka stanowi dziób: długi z płaskim, łyżkowatym rozszerzeniem na końcu. Jest on czarny (podobnie jak nogi) z żółtym zakończeniem. Osobniki młodociane nie mają czuba, ich dziób jest cielisty, a końce skrzydeł czarne.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Warzęcha zamieszkuje brzegi wód śródlądowych i zatok morskich z miejscami o mulistym dnie i porośniętych gęstą roślinnością wodno-błotną. Najczęściej sprzyjające warunki znajduje w deltach rzek i nad słonawymi zalewami.
Czy wiesz, że...

Występowanie

Gniazduje w południowej i zachodniej Europie, północnej Afryce oraz południowej i środkowej Azji. Populacje południowe są osiadłe, północne - wędrowne. Zimuje w  Afryce podzwrotnikowej. Do Polski zalatuje sporadycznie, w różne części kraju.

Lęgi

Chętnie gnieździ się w koloniach, bywa, że razem z innymi ptakami (np. czaplami). Samiec i samica budują gniazdo na połamanych trzcinach lub w krzakach. Jest to płaska kopka z gałązek, liści i trzcin, wysłana trawą i piórami. W zniesieniu jest 3-5 okrągłych, białawych jaj w brązowe plamki gęstsze przy tępszym końcu. Rodzice wysiadują na przemian przez ok. 3 tygodnie. Wyprowadza 1 lęg w roku.

Pokarm

Warzęcha żeruje brodząc po płyciznach. Przecedza muł denny zanurzając dziób i robiąc nim energiczne ruchy na boki. Zbiera w ten sposób owady wodne i ich larwy, skorupiaki, mięczaki, a także drobne rybki i żaby.
Warzęcha, Platalea leucorodia, Eurasian Spoonbill Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Warzęcha, Platalea leucorodia, Eurasian Spoonbill
Warzęcha, Platalea leucorodia, Eurasian Spoonbill

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Ibisowate
Rodzaj:Platalea
Gatunek:Warzęcha
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź