Włochatka (Aegolius funereus)

Nazywany/a też: włochatka zwyczajna, sowa włochata

Włochatka, fot. Harold Stiver/Shutterstock
Drapieżny ptak, w przybliżeniu wielkości kosa. W Polsce jest dosyć rzadki. Częściowo osiadły, rzadziej koczuje. Gatunek aktywny w nocny. Jak u większości sów, pióra specjalnie zbudowane, umożliwiają bezszelestny lot. W prostym locie naprzemienne serie szybkich uderzeń skrzydłami, przerywane lotem ślizgowym. Poluje z czatowni oraz w locie.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Mała sowa z dużą głową. Jasna szlara. Na brązowym ciemieniu białe kropki. Ma duże, żółte oczy. Można ją rozróżnić od innych sów, po zdziwionej minie. Dziób ma żółty, haczykowaty, krótki. Skrzydła są u niej zaokrąglone. Ogon krótki. Ubarwienie wierzchu ciała brązowe, w białe kropki. Na barkach ma rozmyte plamki. Na białym spodzie ciała delikatne brązowe plamki. Nogi i palce ma upierzone. Brak dymorfizmu płciowego. Samice większe od samców. Osobniki młode ciemnobrunatne.
Czy wiesz, że...Nazwa włochatki odwołuje się do jej obfitego upierzenia, obejmującego również palce. Jest to ochrona przed zimnem.

Występowanie

Zamieszkuje pas tajgi oraz górskie bory świerkowe i sosnowe całej półkuli północnej. W Polsce spotykana w Sudetach i Karpatach oraz w puszczach: Piskiej, Augustowskiej, Białowieskiej oraz na wybrzeżu. Zwykle osiadła, rzadziej migruje nieznacznie na południe.

Biotop

Preferuje gęste lasy iglaste (świerkowo-sosnowe), zwykle do polowanie potrzebuje niewielkich, otwartych terenów (np. polany, torfowiska). W przypadku braku dostępności borów, niechętnie wybiera lasy liściaste.

Lęgi

Gnieździ się dziuplach wykutych przez dzięcioła czarnego w pniach drzew, bądź w skrzynkach lęgowych. Jeden lęg w roku, rozpoczyna w marcu (do maja). Samica składa 4-6 białych, okrągłych jaj (w latach zasobnych w pokarm do 9, a gdy niedobór może nie przystąpić do lęgów). Samiec w tym czasie ją karmi. Jaja są wysiadywane przez samice około miesiąca. Po około 5 tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo, nadal są dokarmiane przez rodziców. Usamodzielniają się po ponad dwóch miesiącach, w tym czasie też zmienia im się szata, upodobniając ich do osobników dorosłych.

Pokarm

Żywi się głównie gryzoniami, w szczególności nornikami. Jej wypluwki są zbite, widoczne są w nich kości małych ssaków i ptaków. W jej diecie można znaleźć również bezkręgowce.
Włochatka, fot. Harold Stiver/Shutterstock Włochatka, fot. Harold Stiver/Shutterstock

Galeria zdjęć

Włochatka, fot. Harold Stiver/ShutterstockWłochatka, fot. PetraMenclovaCZ/Shutterstock
Włochatka, fot. Agnieszka Bacal/ShutterstockWłochatka, fot. Maximillian cabinet/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Sowy
Rodzaj:Aegolius
Gatunek:Włochatka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź