Kos (Turdus merula)
Powszechnie uważa się, że kos zwyczajny zadomowił się w miastach i w związku z tym przestał odlatywać na zimę. W rzeczywistości wiele osobników decyduje się na podróż, a przynajmniej na krótkodystansowe wędrówki w pobliżu ulubionych terenów.
Wygląd
Kos zwyczajny ptak średniej wielkości z intensywnie pomarańczowym dziobem. Samiczka jest ciemnobrązowa i ma nakrapianą pierś.
Biotop
Występowanie
Kos zwyczajny zamieszkuje prawie całą Europę. Omijają tylko jej północno wschodni skrawek. Jego podgatunki zamieszkują m.in. w Chinach, Indiach, Iranie, na Wyspach Kanaryjskich, Kaukazie i Krecie. Kosy mieszkające w miastach są domatorami i nie podejmują wędrówki. W mroźne dni szukają schronienia w zakamarkach miasta i skrupulatnie oszczędzają zapasy energii, m.in. przez ograniczanie zbędnego ruchu. Ptaki, które żyją w lasach odlatują na zimę na południe Europy i do północnej Afryki. W Polsce kos zwyczajny jest liczny i rozpowszechniony, a populacja tego sympatycznego ptaka wzrasta.
Lęgi
Kos zwyczajny zamieszkuje w miastach – rozpoczyna lęgi wcześniej – najczęściej w kwietniu. Zwykle pojawia się 4-7 niebieskozielonych, plamkowanych jaj. Gniazda buduje samiczka. Starannie wyścieła ziemię roślinami i gałązkami. Samiec włącza się w życie rodzinne dopiero po przyjściu piskląt na świat. Kos zwyczajny wybiera na swoje lokum najróżniejsze miejsca. Buduje gniazda na drzewach i krzewach, ale też na dachach, w szczelinach między budynkami i na balkonach wielkich blokowisk.