Czwartek 15.07.2021

Nie musisz być naukowcem, aby uratować świat!

Nauka. Wielu osobom to słowo kojarzy się wyłącznie ze szkołą i nieprzyjemnym obowiązkiem. Jednak spójrzmy dziś na naukę o wiele szerzej, jak na potężną dyscyplinę badawczą, która każdego dnia prowadzi do poznawania nowych, niesamowitych faktów. Odkrycia te ratują ludzkie życie i rozwiązują globalne problemy. Astronomia, medycyna czy matematyka kryją w sobie wiele tajemnic, do których ludzki umysł jeszcze nie dotarł. Właśnie dlatego te dziedziny są tak fascynujące i niezwykłe. Nie trzeba być jednak wybitnym intelektualistą, aby móc realnie wpłynąć na szybsze zdobycie odpowiedzi na wiele pytań, które nurtują naukowców od lat. Jak to możliwe?save the worldgrafika: materiały Save the World
Projekty badawcze, które zmienią wszystko

BOINC, Einstein@Home, World Community Grid czy Climatepredicition.net
to tylko kilka przykładów znaczących przedsięwzięć naukowych, które niedługo mogą wpłynąć na nasze postrzeganie świata oraz przyczynić się m.in. do ratowania zdrowia czy też zapewnienia wody pitnej milionom istnień na Ziemi. Jeśli jesteś posiadaczem telefonu komórkowego lub komputera, możesz przybliżyć naukowców do odkryć, które rozwiązują globalne problemy. Brzmi interesująco? Chcesz wiedzieć jak wesprzeć badania naukowe?
Twój telefon i laptop do szlachetnych celów

Otóż zgłaszając się jako wolontariusz do projektu, użyczasz swojego urządzenia, które będzie wykonywać obliczenia badawcze (nie znaczy to jednak, że nie możesz go używać tak samo, jak robisz to każdego dnia). Twój telefon lub laptop może dokonywać ważnych wyliczeń, gdy Ty śpisz lub akurat z nich nie korzystasz. Dzięki temu naukowcy uzyskają potrzebne wyniki w ciągu miesięcy, a nie dziesięcioleci. To doskonała okazja, aby Twoje urządzenia elektroniczne mogły posłużyć do nieco bardziej wzniosłych celów, niż codzienne przeglądanie portali społecznościowych i oglądanie seriali.

BOINC projekty naukowe od biologii po matematykę i astronomię

BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) to platforma oprogramowania do obliczeń rozproszonych z wykorzystaniem dobrowolnych zasobów komputerowych. Pozwala użytkownikom uczestniczyć w wielu projektach przetwarzania rozproszonego za pośrednictwem jednego programu. Ta platforma obsługuje obecnie projekty od biologii po matematykę i astronomię. System ten każdego dnia jest udoskonalany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley pod kierownictwem Davida Andersona. Ciekawostką jest, że w 1994 roku Anderson wynalazł "Virtual Reality Television" czyli system telewizyjny pozwalający widzom na kontrolowanie ich wirtualnej pozycji i orientacji. Patent na ten wynalazek otrzymał w 1996 roku.

Einstein@Home i wirujące gwiazdy neutronowe

Projekt naukowy pod nazwą Einstein@Home może wykorzystać czas bezczynności Twojego komputera do wyszukiwania słabych sygnałów astrofizycznych z wirujących gwiazd neutronowych (nazywanych pulsarami) przy użyciu danych z detektorów fal grawitacyjnych LIGO, radioteleskopu Arecibo i satelity promującego promieniowanie gamma Fermi.

Wolontariusze z całego świata, którzy zgłosili się do tego projektu odkryli już około 50. nowych gwiazd neutronowych! Długoterminowym celem działań Einstein@Home jest pierwsze bezpośrednie wykrycie emisji fal grawitacyjnych z wirujących gwiazd neutronowych. Albert Einstein przewidział wystąpienie fal grawitacyjnych 100 lat temu. Po raz pierwszy zostały bezpośrednio zaobserwowane 14 września 2015 r. Obserwacja fal grawitacyjnych łączących się czarnych dziur otwiera nowe okno na wszechświat i zapoczątkowuje nową erę w astronomii.

World Community Grid a problem zdrowia i ubóstwa

Twój komputer lub urządzenie mobilne może także napędzać badania naukowe dotyczące zdrowia, ubóstwa i zrównoważonego rozwoju. Platforma dla projektów przetwarzania rozproszonego wspierana i zarządzana przez IBM pod nazwą World Community Grid umożliwia naukowcom m.in.:
•    zidentyfikowanie osób mogących przyjąć leki wspomagające walkę z nerwiakiem zarodkowym (neuroblastomą) – nowotworem wieku dziecięcego;
•    odkryć, w jaki sposób nanotechnologia może pomóc zapewnić czystą wodę milionom ludzi;
•    odnaleźć nowe związki do wykorzystania energii słonecznej.

Climatepredicition.net

Climateprediction.net – to kolejny przykład projektu naukowego, który zdecydowanie warto wesprzeć. Wykorzystuje on techniki przetwarzania rozproszonego. Obliczenia przeprowadzane są na komputerach ochotników i pomagają naukowcom określić m.in. jak zmiany klimatu wpływają na świat teraz i co mogą spowodować w niedalekiej przyszłości? Dzięki temu projektowi naukowemu będzie szansa na precyzyjniejsze prognozowanie temperatury, opadów i prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Powyższe przykłady to tylko niektóre z ciekawych projektów. Takich niezwykłych działań wymagających wytężonej i regularnej pracy badawczej jest znacznie więcej. Na szczęście są osoby i firmy, którym bardzo zależy na dobru środowiska i naszej planety. Jednym z przykładów takich organizacji jest spółka Save The World z Wrocławia, która z zaangażowaniem wspiera wszystkie wymienione wyżej projekty, a nawet więcej cennych inicjatyw naukowych. Ty również możesz włączyć się w te działania i spowodować, że naukowcy będą w stanie o wiele szybciej skompletować potrzebne wnioski. Spraw, aby można było znacząco wpłynąć na losy naszej planety i to nie tylko za kilkadziesiąt lat, ale nawet za kilkanaście miesięcy. Nareszcie będziesz mieć też okazję użyć telefonu czy laptopa do naprawdę szlachetnych celów!

art. sponsorowany
Ocena (1.3) Oceń: