Środa 06.09.2023

Polskie Forum Żywności Ekologicznej już w październiku w Nadarzynie

Analiza działań marketingowych producentów żywności ekologicznej, zasady znakowania rolnictwa ekologicznego, sprzedaż online, zasady produkcji ekologicznej oraz jak produkcja ekologiczna wpływa na środowisko – to tylko niektóre z tematów, które pojawią się w tym roku na Polskim Forum Żywności Ekologicznej.forum pizefot. materiały PIŻE
Polskie Forum Żywności Ekologicznej to wyjątkowa okazja w Polsce do poznania i rozpoczęcia swojej drogi z produktami ekologicznymi, podczas której nie zabraknie spotkań decydentów z branży bio oraz dyskusji dotyczących najnowszych trendów ekologicznych. Goście opowiedzą m.in. o żywności ekologicznej i jej produkcji. Usłyszeć będzie można również o dbałości o naszą planetę i nawykach żywieniowych Polaków, a także sprzedaży produktów eko.

Wśród prelegentów znajdą się wykładowcy z SGGW, przedstawiciele jednostek certyfikujących, mediów i producentów.
Program tegorocznego Polskiego Forum Żywności Ekologicznej

Tegoroczne Forum Żywności Ekologicznej będzie podzielone na trzy obszary tematyczne:
- panel dla przetwórców, producentów i rolników,
- panel dla sklepów (dystrybucja, handel, kanały sprzedaży, trendy),
- panel skierowany do konsumentów, mediów, lekarzy, dietetyków.

Pierwszy panel skierowany dla przetwórców, producentów oraz rolników będzie dotyczył m.in.: zasad produkcji ekologicznej, a możliwości stosowania odstępstw czy nowych obowiązków producentów ekologicznych.  Poruszone zostaną zagadnienia związane z podstawową legislacją UE dotyczącą pestycydów i status rejestrowanych w UE i w Polsce środków ochrony roślin. Przedstawione zostaną przykładowe wyniki badań z upraw konwencjonalnych i ekologicznych, żywności importowanej, przykładowe badania gleb i wody powierzchniowej. Pokazane zostaną wieloletnie odkrycia nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin z uwzględnieniem przekroczeń norm UE.

Produkcja ekologiczna podlega ścisłym zasadom dotyczącym m.in. metod produkcji oraz dopuszczonych do stosowania substancji i dodatków. Istnieją jednak pewne wyjątki, które umożliwiają odejście od ogólnie obowiązujących rygorystycznych zasad. Podczas prezentacji omówione zostaną możliwości wprowadzenia takich odstępstw w oparciu o konkretne przykłady oraz regulacje.

Kolejny panel skierowany jest dla właścicieli sklepów z żywnością ekologiczną, a organizatorzy poruszą takie tematy jak: (nie)ekologiczny konsument czy analiza działań marketingowych produktów ekologicznych. Uczestnicy porozmawiają o tym, co zadziało się na półkach produktów ekologicznych i naturalnych na przełomie lat oraz jakie będą trendy na 2024. Kompetencje miękkie personelu stanowią ważny filar sukcesu najlepszych sklepów z produktami ekologicznymi. Jakimi cechami powinien odznaczać się pracownik, aby osoby odwiedzające nasz sklep stały się lojalnymi klientami? Obecnie kompetencje miękkie – obejmujące m.in. umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne – stają się równie ważne w handlu produktami ekologicznymi jak wiedza z zakresu dietetyki oraz troski o zdrowie.

Słuchacze panelu skierowanego do konsumentów oraz osób zainteresowanych biożywnością posłuchają takich wystąpień jak: wartość odżywcza surowców i produktów ekologicznych, nawyki żywieniowe w czasie kryzysu klimatycznego, jak produkcja ekologiczna wpływa na środowisko. Czy żywność ekologiczna różni się pod względem wartości odżywczej od masowo produkowanej żywności konwencjonalnej? Jak wygląda zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów w surowcach roślinnych i zwierzęcych produkowanych w systemie ekologicznym. Ile żywności marnujemy? Ile wyrzucamy przez  to pieniędzy? Jak temu przeciwdziałać? Jak robić mądrze zakupy? Jak przechowywać żywność? Jak wykorzystywać resztki? Tych tematów oraz wielu innych będzie można posłuchać na sobotnim panelu.

Jak wziąć udział w Polskim Forum Żywności Ekologicznej?

Jak co roku Polskie Forum Żywności Ekologicznej odbędzie się podczas Targów BIOEXPO w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie w dniach 5-7 października 2023 roku.

Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się na targi: https://bioexpo.pl/rejestracja-b2b/ oraz wypełnić formularz na stronie: https://bit.ly/zgłoszeniedoForum

Program Forum jest dostępny na stronie https://jemyeko.com/polskie-forum-zywnosci-ekologicznej-2023/
Udział jest bezpłatny. Portal Ekologia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: materiały prasowe
Ocena (1.1) Oceń: