Suplementy na nerwicę lękową i stres – co pomaga?
Ekologia.pl Zdrowie Witaminy i suplementy Naturalne suplementy na nerwicę, czyli jak uspokoić się bez chemii

Naturalne suplementy na nerwicę, czyli jak uspokoić się bez chemii

Nerwice lękowe to jeden z najszerzej rozpowszechnionych problemów mentalnych na świecie – szacuje się, że cierpi na niego nawet 4% globalnej populacji. Standardowe leczenie obejmuje dziś antydepresanty, które, jak większość leków, mają szereg skutków ubocznych. Czy jest jakaś alternatywna droga? Wielu ekspertów sugeruje, że komfort życia poprawić mogą psychoterapia oraz naturalne suplementy na nerwicę. Podpowiadamy więc, po które warto sięgnąć.

Naturalne suplementy na nerwicę

Nerwica może przebiegać z atakami paniki, fot. Antonio Guillem/Shutterstock
Spis treści

Na wstępie należy zaznaczyć, że problemy psychiczne, choć tak często ignorowane i lekceważone, są dla wielu ludzi ogromnym obciążeniem i powinny być brane tak samo poważnie jak choroby ciała. Nie zawsze też naturalne sposoby na nerwicę są wystarczające – w niektórych przypadkach leczenia psychiatrycznego nie da się uniknąć, aby wyjść na prostą i znów cieszyć się zdrowiem. Na łagodne i umiarkowane nerwice można jednak wypróbować tradycyjne metody opierające się na ziołach i suplementach diety.

Objawy nerwicy lękowej

Nie jesteś pewien czy cierpisz na nerwicę, czy to może tylko stres? Na czym w ogóle polega różnica? Stres jest naturalną reakcją na negatywne bodźce, której doświadcza każdy zdrowy człowiek. Jej objawy mogą być fizyczne lub psychiczne, mniej lub bardziej nasilone. Ustają jednak, gdy zniknie bodziec. Nerwica lękowa jest natomiast stanem przedłużonego strachu, zmartwienia lub dyskomfortu psychicznego, który nie musi być wcale bezpośrednią reakcją na jakiś czynnik. W stanach zaostrzenia chorzy obserwują wręcz, że martwi i przeraża ich wszystko, nawet trywialne zdarzenia.

Objawy nerwicy i stresu są bardzo podobne, choć u różnych ludzi manifestują się inaczej. Należą do nich m.in.:

 • zawroty głowy;
 • mdłości, biegunka, bóle brzucha;
 • napięcie mięśniowe;
 • problemy ze snem;
 • gniew lub rozdrażnienie;
 • bóle głowy;
 • nadpotliwość;
 • zmiany apetytu;
 • zmiany tętna, w tym palpitacje;
 • mrowienia lub drętwienia, tiki w oku;
 • trudności z koncentracją;
 • poczucie zbliżającej się katastrofy;
 • ataki paniki;
 • szumy uszne;
 • zaburzenia widzenia, w tym błyskanie, nieostrość, nadwrażliwość na światło;
 • hiperwentylacja (zbyt szybkie oddychanie).

Wiele z powyższych symptomów może nakładać się ze schorzeniami fizycznymi, co u niektórych ludzi dodatkowo wzmaga napięcie nerwowe. Naturalne suplementy na nerwicę mogą zwłaszcza w tej początkowej fazie pomóc się uspokoić i wyciszyć nadmiar objawów, co ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Z badań naukowych wynika, że poszczególne zioła, minerały i witaminy, faktycznie łagodzą stany nerwicowe.

Suplementy z magnezem to jeden z podstawowych sposobów łagodzenia nerwicy, fot. Sergey Neanderthalec/Shutterstock

Magnez

Najprostszy naturalny sposób na nerwicę to suplementacja magnezem, idealnie w połączeniu z witaminą B6. Magnez to ważny makroelement, który nie tylko reguluje pracę mięśni, ale również wpływa na produkcję serotoniny w mózgu. Niestety, współczesna dieta, bogata w przetworzoną żywność, zawiera go zbyt mało, aby pokryć wszystkie potrzeby, zwłaszcza w okresach większego stresu.

Zbiorcza analiza publikacji naukowych na tematu magnezu, opublikowana w 2017 r., sugeruje, że u wielu ludzi wrażliwych na wahania pierwiastka w diecie, suplementacja przynosi poprawę objawów nerwicowych. Wyniki te nie są jednak podparte silnymi dowodami empirycznymi. Dodatek witaminy B6 również stymuluje produkcję serotoniny, a ponadto wspiera syntezę kwasu GABA, neuroprzekaźnika szczególnie istotnego dla dobrego samopoczucia psychicznego. Według badań opublikowanych przez pakistańskich naukowców w 2022 r. wysokie dawki witaminy B6 są skuteczniejsze w łagodzeniu objawów stresu i nerwicy niż witamina B12 lub placebo.

Uwaga:
Wybierając suplement warto zwrócić uwagę, aby zawierał magnez pod postacią soli: magnesium glycinate – jest ona najlepiej wchłaniana i najdelikatniejsza dla żołądka.

Witamina D3

Nie jest przypadkiem, że stres i stany nerwicowe tak często prześladują nas w okresie jesienno-zimowym. Brak słońca przekłada się wówczas na ograniczenie produkcji witaminy D w skórze, a to z kolei ma wyraźne przełożenie na kondycję psychiczną. Badania przeprowadzone w USA dowodzą, że aż co trzeci człowiek cierpi na deficyt słonecznej witaminy.

Faktycznie u wielu pacjentów z nerwicą też stwierdza się niedobór witaminy D we krwi. Na szczęście, mimo niesprzyjającej pogody dość łatwo jest jej poziom uzupełnić, przyjmując stosowny suplement w ilości 600 – 2000 IU, w zależności od skali deficytu.

Tabela przedstawiająca naturalne suplementy na nerwicę wraz z zalecanymi dziennymi dawkami; opracowanie własne

Omega 3

Nienasycone kwasy tłuszczowe są chwalone przede wszystkim za korzystny wpływ na nasze serca. Okazuje się jednak, że kwasy omega 3 działają też jako naturalny antydepresant, oferując cały szereg korzyści dla pracy mózgu. Według badania opublikowanego w periodyku „JAMA” w 2018 r. suplementy omega 3 w dużych dawkach 2000 mg dziennie skutecznie łagodzą oznaki nerwicy. Co więcej, wielu psychiatrów poleca też kapsułki z rybim olejem na depresję.

Ogromną zaletą omega 3 jest brak poważnych skutków ubocznych. W długim okresie i przy wysokich dawkach obserwuje się co prawda zwiększoną skłonność do krwawień, ale dla większości ludzi nie jest ona problemem.

Melatonina

Wśród naturalnych suplementów na nerwice lękowe renomą cieszy się również melatonina, czyli syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu wytwarzanego przez nasze ciała wieczorową porą. Podawana przed i po operacjach melatonina łagodziła stany nerwowe równie skutecznie jak benzodiazepiny, ale bez ich uzależniającego wpływu. Jej główną zaletą jest wyraźna poprawa jakości snu.

Badanie opublikowane przez słowackich naukowców w 2022 r. sugeruje, że ze względu na łatwą dostępność, niewysoką cenę i brak skutków ubocznych melatonina powinna być traktowana jako alternatywna terapia zaburzeń nerwicowych. Suplement przyjmuje się przed snem w dawce 1-5 mg.

Ashwagandha

Jednym z największych hitów ostatnich lat w kategorii uspokajających suplementów jest Ashwagandha – zioło stosowane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej od tysięcy lat. Preparat powstaje ze sproszkowanych korzeni witanii ospałej (Withania somnifera), wiecznie zielonego krzewu spotykanego w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w części Afryki.

W 2021 r. ukazała się zbiorcza analiza siedmiu studiów naukowych na temat ewentualnej skuteczności wykazała, że w porównaniu z placebo Ashwagandha skutecznie redukuje bezsenność i zmęczenie oraz obiektywne poczucie stresu i nerwicy. Ziele jest przy tym dość dobrze tolerowane przy suplementacji nieprzekraczającej 3 miesięcy – zgłaszane skutki uboczne obejmują przede wszystkim łagodne zaburzenia gastryczne oraz nudności. Brakuje natomiast danych na temat dłuższego stosowania, a niektóre źródła sugerują wręcz potencjalne uszkodzenia wątroby, więc lepiej jest dmuchać na zimne.

L-teanina

Bardzo ciekawym naturalnym lekiem na nerwicę lękową jest L-teanina, czyli aminokwas obecny w zielonej i czarnej herbacie oraz niektórych gatunkach grzybów. Wyizolowany jako suplement okazuje się mieć silne właściwości uspokajające bez powodowania senności, co ważne jest zwłaszcza w dziennej terapii symptomów nadpobudliwości nerwowej. Badania opublikowane w 2010 r. w periodyku The Journal of Clinical Psychiatry sugerują, że L-teanina odpręża, poprawia samopoczucie i redukuje stany lękowe nawet u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią. U zdrowych ludzi suplement ma natomiast wyraźnie poprawiać jakość snu i obniżać odczuwalny poziom stresu.

Ekologia.pl poleca

Ashwagandha – zioło polecane na stres i nerwicę, fot. Eskymaks/Shutterstock

Inne naturalne suplementy na nerwicę

Ludzie borykają się z nerwicami od dawna i na całym świecie. Nic też dziwnego, że naturalnych suplementów na stres nie brakuje na poszczególnych kontynentach. W Europie renomą cieszą się zwłaszcza ziele rumianku i lawendy, wykorzystywane głównie w formie naparów i olejków aromatycznych. Z Polinezji i Mikronezji pochodzi natomiast kava kava, czyli pieprz metystynowy, stosowany w depresji i stanach lękowych. Powoduje on wzrost dopaminy i obniża poziom kortyzolu, (hormonu stresu), zmniejszając napięcie mięśni i uspokajając.

Pośród naturalnych leków polecanych w stanach lękowych i nerwicach znajdują się również korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis), szyszki chmielu (Humulus lupulus), melisa (Melissa officinalis) oraz męczennica (Passiflora). Ich skuteczność opiera się jednak przede wszystkim na długiej historii wykorzystania i pozytywnych opiniach użytkowników raczej niż realnych dowodach naukowych.

Badaczom udało się natomiast w ograniczonym póki co zakresie wykazać uspokajające działanie dwóch dalszych aminokwasów: L-lizyny oraz L-argininy. Ich pozytywny wpływ na poziom stresu odnotowano zarówno na gryzoniach, jak i na ludziach i jest całkiem możliwe, że wkrótce staną się one popularnym dopełnieniem suplementów na nerwicę. W aptekach można bowiem kupić coraz więcej preparatów łączących różne składniki uspokajające w celu możliwie jak najbardziej kompleksowego wparcia dla skołatanych nerwów.

Jakie suplementy na nerwicę lękową – najczęściej zadawane pytania

Które naturalne leki na nerwicę są najskuteczniejsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy ma trochę inny przebieg i objawy nerwicy. To co pomoże jednemu, może być nieskuteczne dla innej osoby. Idealny lek trzeba czasami znaleźć metodą prób i błędów.

Czy naturalne leki na nerwicę są bezpieczne?

Większość naturalnych suplementów na nerwicę lękową może być przyjmowana w dłuższym okresie bez poważniejszych skutków ubocznych (wyjątkiem są łagodne zaburzenia pokarmowe). Warto jednak skonsultować z lekarzem przyjmowanie większych dawek, suplementację przekraczającą 3 miesiące oraz łączenie preparatów bez recepty z lekami, np. antydepresantami.

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Jeśli wypróbowałeś naturalne sposoby na nerwicę, a mimo upływu dwóch tygodni sytuacja nie poprawia się, warto zasięgnąć konsultacji. Do wizyty u lekarza powinny skłaniać zwłaszcza stany lękowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i nie pozwalają się wyspać.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia
 1. „Anxiety disorders” WHO, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/anxiety-disorders, 21/02/2024;
 2. “8 Supplements that Can Help Reduce Anxiety, According to a Psychiatrist” Sarah Galzerano, https://www.jeffersonhealth.org/your-health/living-well/8-supplements-that-can-help-reduce-anxiety-according-to-a-psych, 21/02/2024;
 3. “Herbal treatment for anxiety: Is it effective?” Brent A. Bauer, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/herbal-treatment-for-anxiety/faq-20057945, 21/02/2024;
 4. “Top Natural Supplements For Anxiety: Do They Work?” Dylan Bailey, https://www.forbes.com/health/mind/natural-supplements-anxiety/, 21/02/2024;
 5. “Top 10 evidence-based supplements for anxiety” Jennifer Berry, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325823, 21/02/2024;
 6. “Nutritional and herbal supplements for anxiety and anxiety-related disorders: systematic review” Shaheen E Lakhan i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2959081/, 21/02/2024;
 7. “The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress—A Systematic Review” Neil Bernard Boyle i in., https://www.mdpi.com/2072-6643/9/5/429, 21/02/2024;
4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments