Wierzbownica drobnokwiatowa - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne mirtowce wiesiołkowate wierzbownica Wierzbownica drobnokwiatowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum)

Wierzbownica drobnokwiatowa. By Hectonichus (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa występuje w północno-zachodniej Afryce, prawie całej Europie, na Bliskim Wschodzie, Indiach oraz Chinach. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Rośnie w zaroślach nad rzekami, nad brzegami wód, w rowach i szuwarach oraz na wilgotnych duktach leśnych.

Wygląd

Łodyga rośliny osiąga wysokość do 80 cm. Najczęściej jest rozgałęziona i owłosiona w górnej części rośliny. Liście są słabo omszone, mają kształt lancetowaty i są wąskie. Osadzone są na łodydze. Kwiaty wyrastają w formie pojedynczej w kątach liści znajdujących się u góry rośliny. Płatki kwiatów mają barwę liliową lub jasnopurpurową. Owoce to nibyzalążnia, która rozwija się w torebkę.

Uprawa i zbiór

Roślina wyrasta na glebach dobrze nawodnionych i żyznych. Surowiec leczniczy, czyli górną część łodygi wraz z pączkami kwiatów należy zbierać, gdy nie będzie porannej rosy, czyli podczas wczesnego południa. Suszenie należy przeprowadzić w przewiewnym, i zacienionym pomieszczeniu. Można również wykorzystać do suszenia ogrzewaną suszarnię.

Właściwości lecznicze

Roślina składa się głównie z garbników, flawonoidów oraz fitoestroli. Wierzbownica drobnokwiatowa działanie lecznicze ma przede wszystkim na gruczoł krokowy u mężczyzn. Łagodzi bowiem dolegliwości, które związane są z przerostem prostaty. Działa przede wszystkim moczopędnie, ułatwiając tym samym wydalanie moczu. Sprawdza się zatem w leczeniu zapalenia pęcherza i cewki moczowej, a także w leczeniu schorzeń nerek. Ziele rośliny ma również działanie rozkurczowe, czyli przeciwbólowe. Działa również uspokajająco na organizm oraz wpływa pozytywnie na wyczerpanie nerwowe. Wierzbownica drobnokwiatowa na łojotok sprawdza się świetnie, leczy również trądzik, wystarczy regularnie spożywać napar z rośliny, by zmniejszyć nadmierne wydzielanie sebum i tym samym oczyścić skórę. Roślina stosowana jest również w innych problemach dermatologicznych, między innymi do leczenia łupieżu, łysienia androgenowego czy zapalenia mieszków włosowych. Wyciąg wodny z zioła wierzbownicy działa przeciwbakteryjnie, anstyseptycznie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie. Ma również właściwości stymulujące układ odpornościowy. Ziele może być stosowane pomocniczo w dolegliwościach menopauzalnych oraz w obniżonym samopoczuciu.

Praktyczne zastosowanie

Napar z wierzbownicy działający moczopędnie, polecany przy prostacie i do ogólnego oczyszczenia organizmu

Składniki:

  • 1 łyżeczka ziela wierzbownicy
  • Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na kwadrans. Przecedzić. Pić napar 1-2 razy przed posiłkiem.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Łodyga wzniesiona, w górze owłosiona i rozgałęziona, lancetowate, ząbkowane liście, po 3 w okółku, siedzące lub mają krótkie ogonki liściowe, pojedyncze, fioletowe 4-krotne kwiaty w kątach liści, wcięte płatki, owoce to czterokanciaste torebki, roślina lecznicza, łagodzi przerost prostaty.