Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)
Występowanie
Wiesiołek pochodzi z Ameryki Północnej. Występuje również w Europie, ponieważ został do niej zawleczony na początku XVII wieku. Jest gatunkiem pospolitym w Polsce. Najczęstsze miejsca występowania to przydroża, brzegi rzek i nasypy kolejowe.
Wygląd
Łodyga rośliny dorasta najczęściej do 100 cm, choć zdarza się, że osiąga wysokość do 150 cm. Na łodydze występują włoski, ich wygląd definiuje gatunek. Liście odziomkowe mają kształt odwrotnie jajowaty, natomiast liście łodygowe mają kształt podługowatolancetowany. Wiesiołek ma czerwone nerwy, za wyjątkiem roślin jesiennych oraz rosnących w osłoniętych od światła miejscach. Kwiaty mają barwę żółtą, zebrane są w kwiatostan. Owocem jest podłużna, jajowata torebka.
Uprawa i zbiór
Roślinę najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku, ponieważ na nim będzie się rozwijała najlepiej. Idealne podłoże dla wiesiołka to gleba umiarkowanie wilgotna, próchnicza o odczynie lekko kwaśnym. Roślinę warto nawozić. Wiesiołek nie potrzebuje podlewania – nadmierna wilgoć może doprowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny, Wyjątek stanowią okresy susz, wtedy można podlać roślinę. Roślina jest odporna na mrozy.
Właściwości lecznicze
Wiesiołek dwuletni właściwości ma wiele. Wykorzystywany jest przede wszystkim do zwiększania odporności organizmu, ponieważ ma działanie wzmacniające i mineralizujące. Jest pomocny w leczeniu chorób nerwowych, ponieważ działa uspokajająco. Wiesiołek dwuletni działanie ma również hormonalne, dlatego stosuje się go pomocniczo w leczeniu napięć przedmiesiączkowych czy bolesności sutków. Jest wykorzystywany do leczenia chorób skóry, między innymi do leczenia atopowego zapalenia skóry, wrzodów, wyprysków, trądziku oraz innych zmian na skórze. Roślina sprawdza się także w leczeniu chorób kardiologicznych, pomaga bowiem leczyć miażdżycę i zbyt wysokie ciśnienie krwi, działa również przeciwzakrzepowo. Ma również działanie krwiotwórcze, dlatego sprawdza się w leczeniu chorób układu krwionośnego. Przeciwcukrzycowe działanie rośliny wykorzystywane jest do leczenia diabetyków. Pomaga leczyć choroby reumatoidalne. Właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe pomagają chronić organizm. Leczy stany zapalne gardła. Wiesiołek wykorzystywany jest również do leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego oraz pomocniczo do leczenia biegunek.
Praktyczne zastosowanie
Napar z wiesiołka polecany do leczenia stanów zapalnych gardła, kaszlu
Składniki:
- 1 łyżka nasion wiesiołka
- Woda
Nasiona zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na kwadrans do naciągnięcia. Odcedzić.
Ciekawostki
Wiesiołek dwuletni Oenothera biennis pojedyncza, wzniesiona, owłosiona łodyga, liście odziomkowe krótkoogonkowe odwrotnie jajowate, łodygowe krótkoogonkowe lancetowate, czerwone nerwy, żółte, 4-krotne kwiaty, sercowate płatki, owoce to jajowate torebki z 4 klapami, roślina lecznicza ziele leczy atopowe zapalenie skóry, miażdżycę i choroby serca, cukrzycę, RZS, roślina ozdobna, olej z wiesiołka to składnik kremów, szminek, błyszczyków i balsamów do ciała.