Ara zielonoskrzydła (Ara chloropterus)

Wygląd
Ara zielonoskrzydła należy do papug neotropikalnych. Jej dziób jest masywny i zakrzywiony. Spodnia część szczęki górnej i dolna część szczęki dolnej są czarne. Skóra wokół oczu jest naga, biała, pokryta drobnymi, czerwonymi piórami, tworzącymi wzór. Tęczówki są bladożółte. Ara zielonoskrzydła jest kolorowo upierzona. Głowa, płaszcz oraz spód ciała są czerwone. Grzbiet jest niebieski. Lustra skrzydeł zielone. Zakończenie skrzydeł niebieskie. Nogi są szare. Ogon jest bardzo długi. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony, u obu płci występuje takie same upierzenie. Tęczówki u osobników młodocianych są szare. Gatunkiem podobnym jest ara żółtoskrzydła (Ara macao), rozróżniana po żółtych pokrywach skrzydeł.
Występowanie
Ara zielonoskrzydła występuje w Ameryce Południowej. Od zachodu jej zasięg ograniczony jest przez Andy, na wschód sięga wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Na północy spotykana jest po Panamę, północną Kolumbię i WenezuelęBoliwię i Paragwaj.
Biotop
Ara zielonoskrzydła zamieszkuje rozległe wilgotne lasy tropikalne dorzecza Amazonki oraz wilgotne, mgliste tropikalne lasy górskie. Spotykana do około 2000 m n.p.m. Jest ptakiem towarzyskim, występuje pojedynczo, w parach, w grupach (liczących od 6 do 12 osobników) bądź w większych stadach. Głównym zagrożeniem dla ary jest utrata siedlisk oraz kłusownictwo. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik II).
Lęgi
Ara zielonoskrzydła jest gatunkiem monogamicznym. Do rozrodu przystępuje między listopadem a majem. Zakłada gniazdo w dziupli w drzewie, na stromych zboczach lub szczytach klifów. Samica składa do gniazda od 2 do 4 jaj. Czas wysiadywania wynosi 25-27 dni. Opiekę nad potomstwem pełnią oboje rodzice. Młode pozostają pod opieką rodziców do 3 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a trzecim rokiem życia. Jest ptakiem długowiecznym, żyje 60-80 lat.