Czy egzotyczne papugi skolonizują Polskę?
Wyrządzają szkody w rolnictwie i ekosystemach. Coraz częściej na wolności można spotkać duże, zielone papugi. To tylko kwestia czasu kiedy zadomowią się w polskim krajobrazie.
Papugi aleksandretty obrożne pochodzą z Afryki i Indii. Do Europy zaczęto je sprowadzać około 40 lat temu. Te spore ptaki, ze względu na swój barwny wygląd łatwość oswajania się, zyskały dużą popularność. Szacuje się, że w latach 1996-2002 do krajów UE sprowadzono ich 137 tys.
Czy to z powodu nieuwagi czy niefrasobliwości opiekunów, coraz więcej tych egzotycznych ptaków można spotkać na wolności. W Europie zadomowiły się w ponad stu miastach. Spotkać je można w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Niemczech, Grecji, Słowenii, Turcji czy Izraelu. Jest spora szansa, że aleksandretty skolonizują także Polskę. W Nysie zanotowano obecność pary z co najmniej dwoma pisklętami. To pierwszy przypadek gniazdowania papugi w naszym kraju!
Aleksandretty są dziuplakami, a jednocześnie trzymają się blisko człowieka i często żyją w okolicach, gdzie brakuje starych drzew i dziupli. Drążą więc otwory w izolacjach budynków, stając się utrapieniem administratorów i właścicieli domów. Na Wyspach Brytyjskich dają się we znaki na tyle, że prawnie zezwolono tam tępić papugi w miejscach, gdzie mogą wyrządzać szkody lub powodować zagrożenie.
Do tego aleksandretty mogą być nosicielami m.in. bakterii wywołujących (także u ludzi) ornitozę, czyli ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego, i pierwotniaków wywołujących kryptosporydiozę (chorobę układu pokarmowego). Przenoszą też wirusa wywołującego u drobiu chorobę Newcastle. Jej atak oznacza utratę całej hodowli.
Są zagrożeniem także dla europejskich gatunków. W poszukiwaniu miejsc lęgowych konkurują m. in. z dzięciołami, szpakami i kowalikami. Z racji tego, że papugi są większe i silniejsze wygrywają walkę o lokum z naszymi rodzimymi ptakami.
Naturalnych wrogów w Europie papuga ma nie więcej, niż inne gatunki (jastrząb i krogulec, a wrony, kawki czy węże mogą jej wyjadać jaja i pisklęta).
Dotychczasowe doświadczenia europejskie z aleksandrettą są tak trudne, że papuga trafiła na listę stu najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych, opracowaną w ramach DAISIE.

Ekologia.pl







Witam sama od 15 lat hoduje samca aleksandretty wiekszej
sprowadzonego z hodowli w Czechach ,zaobraczkowanego
zarejestrowanego i gadatliwego.śliczne ptaszysko
Wątpię czy te ptaki przetrwają naszą srogą zimę
Obawiam się że zima nie będzie tu wielkim problemem. Przykładem niech będzie głośna ucieczka kangura który cały i zdrowy został odnaleziony ostatniej zimy.