Chwytnica kolorowa (Agalychnis callidryas)

Smukła rzekotka o spektakularnym ubarwieniu, gdy zastyga nieruchomo wśród liści staje się zupełnie niewidoczna. Z uwagi na piękne kolory jest chętnie trzymana przez hobbystów w terrariach.
Wygląd
Średniej wielkości rzekotka o smukłym ciele z długimi kończynami. Palce zakończone przylgami co umożliwia jej wspinanie się po gładkich, śliskich powierzchniach. Głowa stosunkowo duża z wyłupiastymi oczami o rubinowo-czerwonej tęczówce. Podstawowym ubarwieniem jest zieleń, najczęściej w odcieniu szmaragdowym, spód ciała jaśniejszy, kremowy. Boki ciała oraz wewnętrzna powierzchnia kończyn jest błękitna, a palce przyjmują barwę pomarańczową. Na bokach ciała widocznych jest kilka ciemniejszych, czarno-niebieskich plam przeważnie z kremowa obwódką. Samce są nieznacznie mniejsze od samic i przeważnie nieco bardziej kontrastowo ubarwione..
Występowanie
Chwytnica występuje na obszarze Ameryki Środkowej, gdzie spotykana jest w południowym Meksyku, Panamie, Nikaragui, Kostaryce i Kolumbii.
Środowisko i tryb życia
Spotykana w koronach drzew w deszczowych lasach tropikalnych, jedynie na okres godów schodzi na krzewy i niższa roślinność znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie różnego rodzaju cieków wodnych. Zamieszkuje przeważnie lasy porastające doliny rzeczne. Aktywne nocą, kiedy wędrują wśród liści poszukując pokarmu. W ciągu dnia przycupnięte wśród liści, z podkurczonymi kończynami, dzięki soczyście zielonemu ubarwieniu staja się praktycznie niewidoczne.
Rozmnażanie
Do godów przystępują w okresie pory deszczowej. Jaja są składane na dużych liściach zwisających nad woda, w jednym pakiecie może być ich do 60 sztuk. Po upływie 2-5 dni z jaj legną się kijanki, które chwilę po uwolnieniu się z osłonek jajowych spadają bezpośrednio do wody. Do metamorfozy dochodzi przeważnie około dwa – trzy miesiące później.
Pokarm
Chwytnice polują na wszelkie drobne bezkręgowce, najczęściej są to różne gatunki owadów. Kijanki, podobnie jak larwalne stadia wielu płazów odżywiają się pokarmem roślinnym, odfiltrowując glony z wody lub zeskrobując je z roślin wodnych.