Czarnowron - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Krukowate Corvus Czarnowron
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Czarnowron (Corvus corone)

Nazywana/y także: wrona czarna, wroniec
Czarnowron, fot. Rudmer Zwerver/Shutterstock
Spis treści

Wstęp

Krukowaty rozmiarów wrony siwej. Czarnowron wraz w wroną siwą (Corvus cornix) wcześniej uważane były za podgatunki wrony (Corvus corone). W kraju skrajnie nieliczny wędrowny gatunek lęgowy. Gatunkiem podobnym jest gawron (Corvus frugilegus), rozróżniany po spiczastym dziobie. W zimie tworzy stada. Wykazuje wysoką inteligencję. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób ciemny, mocny, tępo zakończony, z zakrzywionym grzbietem. Ubarwienie całego ciała czarne, z zielonkawym, metalicznym połyskiem. Ogon zaokrąglony. Nogi ciemne. Dymorfizm płciowy nie występuje. Osobniki młodociane podobne do dorosłych.

Występowanie

Występuje w zachodniej Europie od Hiszpanii na południu po Wielką Brytanię i Danię na północy. Wschodnią granicę zasięgu wyznaczają zachodnie Niemcy, Czechy, Austria i północne Włochy. Wschodnia granica zasięgu występowania czarnowrona pokrywa się częściowo z zachodnią granica występowania wrony siwej – obecnie ptaki te obecnie uważane są jako odrębne gatunki. W Azji Środkowej i Wschodniej występuje wrona C. c. orientalis, która zaliczana jest często jako podgatunek czarnowrona.

Biotop

Zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska od terenów nizinnych po górskie, od suchych po wilgotne. Głównie wybiera skraje lasów, leśne polany, zadrzewienia śródpolne, wrzosowiska, parki itp.

Lęgi

Gnieździ się w koronie drzew. Gniazdo (budują oboje partnerzy) z materiałów roślinnych (gałęzi, mchu, liści) oraz tworzyw sztucznych, papieru. Samica składa 2-6 zielonkawych, ciemno nakrapianych jaj. Czas wysiadywania wynosi od 17 do 21 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po miesiącu, pozostając jeszcze przez jakiś czas w rewirze rodziców. Oboje rodzice pełnią opiekę nad potomstwem.

Pokarm

Ptak wszystkożerny. Żywi się zarówno zwierzętami kręgowymi (płazami, gadami, małymi ssakami, ptakami i ich jajami), bezkręgowcami (owadami, mięczakami, pierścienicami), szczątkami zwierząt, nasionami, owocami jak i odpadkami. Wypluwki są średniej wielkości, wydłużone, nieco spłaszczone, zawierają resztki owadów, kręgowców, nasiona. Pokarm zdobywa głównie na ziemi.

4.8/5 - (21 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

U mnie w mieście i poza nim czarnowronów i wron nie ma. Są za to gawrony i kawki żyjące w małych grupkach lub też we wspólnych dużych stadach.