Droździk (Turdus iliacus)

Wstęp
Mały ptak drozdowaty, wielkości szpaka. Gatunek dosyć płochliwy. W naszym kraju jest bardzo rzadkim wędrownym gatunkiem wyprowadzającym lęgi. Te które regularnie do nas przylatują są już bardziej liczne. W locie można dostrzec pokrywy pod skrzydłowe o rdzawej barwie. Łatwo rozpoznawalny po rysunku na głowie oraz po rdzawych bokach ciała.
Wygląd
Głowa dosyć duża. Tęczówka oczna ciemna. Biała, gruba, wyraźna brew. Policzek ciemny. Dziób krótki, z ciemnym końcem. Biały wąs. Na bokach karku żółta plama. Sylwetka dosyć krępa. Wierzch brązowy, ciemno kreskowany. Boki są rdzawoczerwone. Spód jasny. Podogonie białe. Ogon krótki, zakończony wcięciem. Nogi różowawobrązowe. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Młode osobniki różnią się od dorosłych jasnymi plamkami na pokrywach skrzydeł.
Występowanie
Występuje na Islandii, północy Wysp Brytyjskich, Półwyspie Skandynawskim, w krajach bałtyckich, na północnym-wschodzie Polski, na Białorusi i prawie całym obszarze Rosji – aż po Kołymę. Zimuje na pozostałym obszarze Europy, w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Biotop
Preferuje tereny podmokłe. Zasiedla skraje łęgów, olsów, brzezin i borów. Poza sezonem rozrodczym spotykany na terenach otwartych, łąkach i polach uprawnych.
Lęgi
Gnieździ się na krzewie, drzewie, zwykle pojedynczo. Gniazdo buduje w formie czarki z materiałów roślinnych (z gałęzi, mchu), oblepionych błotem oraz pokrytych liśćmi, łodygami i trawą. Jeden lęg w roku, przypadający w kwietniu, choć część przystępuje do drugiego w czerwcu. Samica składa 5-6 niebieskawych jaj ciemno nakrapianych (składa mniej gdy przystępuje do drugiego lęgu). Czas wysiadywania wynosi 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po podobnym czasie. Młode po wylocie pozostają pod opieką rodziców do 14 dni. Dokarmiane są głównie przez samca, ponieważ samica szykuje się do kolejnego lęgu.
Pokarm
Odżywia się dżdżownicami, ślimakami, owadami i innymi bezkręgowcami oraz owocami – głównie jagodami.