Fruczak gołąbek (Macroglossum stellatarum)

Wstęp
Fruczak gołąbek to motyl z rodziny zawisakowatych. Rozmiarami zbliżony do rusałki pawik (Aglais io). Gatunek wędrowny. Aktywny w dzień jak i w nocy, Spotykany jest na terenie całego kraju.
Wygląd
Fruczak gołąbek to charakterystyczny motyl, nazywany kolibrem z powodu zawisania nad kwiatami i spijania z nich nektaru. Czułki ciemnobrunatne. Krępe, gęsto pokryte włoskami ciało, barwy brązowej z szarym odcieniem, zwężające się ku końcowi. Przednie skrzydła są dłuższe i węższe, barwy szarobrunatnej z czarnobrunatnymi przepaskami. Tylne skrzydła pomarańczowe, ciemniejsze przy nasadzie. Odwłok w części środkowej w jasne plamy, zakończony czarnymi oraz białymi łuskami (wspomagającymi lot). Gąsienice są jasnozielone bądź brunatne w białe plamki i paski na bokach ciała. Poczwarki szarobrunatna, z żółtym odcieniem.
Występowanie
Fruczak gołąbek występuje w całej Europie, w Azji prócz Syberii oraz północnej Afryce. Motyle zamieszkujące północne obszary w okresie zimowym migrują na południe. W południowej Azji i na Saharze w Afryce fruczaki spotykane jedynie na zimowiskach. Na obszarze występowania spotykany jest niemal we wszystkich typach siedlisk. Głównie zamieszkuje tereny otwarte, łąki, skraje lasów, przydroża, ogrody i parki.
Pokarm
Gąsienice fruczaka gołąbka żerują na przytuli pospolitej (Galium mollugo), przytuli właściwej (Galium verum), przytuli leśnej (Galium silvaticum) oraz na marzanie barwierskiej (Rubia tinctorum). Dorosłe spijają nektar z kwiatów budlei Dawida (Buddleia Davidii), lilaka (Syringa) oraz jaśminu (Jasminum).
Rozród