HYPOPLECTRUS PUELLA. Ryba. Definicja zwierzę - Hypoplectrus puella
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Strzępielowate Hypoplectrus Hypoplectrus puella
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Hypoplectrus puella (Hypoplectrus puella)

Hypoplectrus puella
Spis treści

Występowanie:

Mieszkaniec zachodniej części Atlantyku Środkowego na wyspach Bermudzkich, wschodniej części Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego. Jest gatunkiem nie migrującym, przebywającym stale w rejonie raf koralowych do głębokości 23 metrów.

Budowa zewnętrzna:

Cechą charakterystyczna tego gatunku jest sześć brązowych pionowych pasków przebiegających przez ciało ryby. Pierwszy z nich przechodzi centralnie przez oko, drugi przebiega przez pokrywy skrzelowe do płetw piersiowych, trzeci najszerszy znajduje się w połowie ciała ryby, czwarty, piaty oraz szósty jest tak samo szeroki jak drugi oraz znajdują się w tylnej części ciała. Ubarwieni całego ciała jest od kremowo białego do jasnożółtego, natomiast płetwy piersiowe bardzo różnicują się pod względem koloru od białego do żółtego.
Płetwy piersiowe są nie zabarwione. Głowa ryby pokryta jest niebieskimi nieregularnymi liniami przebiegającymi najbardziej intensywnie na przedniej stronie. Długość ciała osobnika dorosłego może wynosić 15 cm.
 

Biologia:

Występuje pojedynczo. Odnotowano przypadki zatrucia toksynami ciguatera po spożyciu mięsa ryb. Gatunek często spotykany w akwariach morskich.

4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments