Marmozeta lwia (Leontopithecus rosalia)
Wygląd
Długość ciała tej małpy wynosi 23 -37 cm, ogona do 40 cm, a masa ciała sięga 600 g. Marmozeta lwia ma wysmukłą budowę ciała, o długim ogonie, kończynach tylnych dłuższych od przednich oraz wydłużonych dłoniach i stopach. Całe ciało, z wyjątkiem twarzy, okryte jest jedwabistą, błyszczącą, długą sierścią o barwie złocistej. Długa grzywa opadająca z głowy na ramiona okala ciemną twarz. Nagie uszy są całkowicie ukryte w sierści. Oczy duże.
Występowanie
Marmozeta lwia zamieszkuje wilgotne lasy równikowe południowo -wschodniej Brazylii. Jest gatunkiem silnie zagrożonym wyginięciem w środowisku naturalnym w najbliższej przyszłości. Największą ostoją tej marmozety jest rezerwat Poco d’ Anta w pobliżu Rio de Janeiro.
Tryb życia
Małpa ta żyje w niewielkich grupach rodzinnych zajmujących własne terytoria hałaśliwie bronione przed intruzami. Ta małe małpki nie tylko straszą przybierając groźne pozy i krzycząc, ale potrafią być naprawdę agresywne, a dorosłe osobniki tej samej płci mogą walczyć na śmierć i życie. Marmozeta lwia prowadzi nadrzewny tryb życia, najczęściej przebywając na wierzchołkach drzew. Zręcznie skacze, porusza się na czterech kończynach. Używa wielu różnorodnych głosów. Jest aktywna w ciągu dnia.
Odżywianie
Jest to gatunek wszystkożerny. Zjada owady, jaszczurki, owoce i soczyste pędy. Za pomocą długich rąk i palców przeszukuje wnętrza dziupli, odłupuje kawałki kory i wyciąga zdobycz z tych i różnych innych zakamarków.
Rozmnażanie i rozwój
W ciągu roku mają miejsce dwa okresy rozrodu. Ciąża trwa ok. 132 dni. Samica rodzi 1 lub 2 młode. W opiece nad nimi bierze udział samiec. Laktacja trwa 8 -10 tygodni. Młode osiągają dojrzałość płciową i wielkość dorosłego osobnika po roku. Marmozeta lwia żyje ok. 15 lat.