OKOŃ. Ryba. Zwierzę - okoń, okoń europejski, okoń pospolity, okoń zwyczajny
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Okoniowate Perca Okoń
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Okoń (Perca fluviatilis)

Nazywana/y także: okoń europejski, okoń pospolity, okoń zwyczajny
Okoń, Perca fluviatilis, European perch
Spis treści
Występowanie

Okoń zamieszkuje słodkie wody stojące i płynące niemal całej Europy (za wyjątkiem półwyspu Iberyjskiego, części Włoch, zachodniej Skandynawii i części Bałkanów). Spotykany także w Azji oraz w Australii, gdzie był aklimatyzowany.   

Budowa zewnętrzna

Okoń to duża ryba o wysokim, bocznie spłaszczonym ciele i niewielkich łuskach mocno osadzonych w skórze. Na pokrywach skrzelowych ostre kolce. Ubarwienie zmienne, w zależności od wieku, rodzaju zamieszkiwanego środowiska (np. okonie z głębszych wód są ciemniejsze). Przeważnie ma ciemnozielony grzbiet i jaśniejsze, zielonkawe boki oraz kremowy lub żółtawy brzuch. Po bokach ciała uwagę zwracają wyraźne, ciemne pręgi (od 5 do 9). Płetwy grzbietowe są ciemne (pierwsza szara, druga zielonkawa), brzuszne przeważnie żółtawe, a pozostałe jasnoczerwone.

Biologia

Okoń zamieszkuje wszelkiego typu wody słodkie, zarówno płynące (rzeki, duże potoki) jak i stojące (jeziora, stawy, starorzecza). Ponadto zasiedla słonawe wody przybrzeżne (np. Zalew Wiślany). Rośnie powoli, osiągając długość 25 cm i wagę około 200 gram dopiero w piątym roku życia. Początkowo jest ryba stadną jednak starsze osobniki żyją przeważnie samotnie lub w niewielkich grupach. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia. Tarło ma miejsce od kwietnia do lipca (w zależności od temperatury wody), przeważnie na płyciznach. Ikra w postaci sklejonych ze sobą ziarenek, tworzących wstęgi (do 2 m długości) jest składana nocą i przyklejana do roślin wodnych, korzeni itp. Młode lęgną się po około 2 tygodniach.

Odżywianie

Okoń jest sprawnym drapieżnikiem, początkowo poluje na plankton, wraz ze wzrostem do jego diety trafiają bezkręgowce wodne a następnie ryby. Nie gadzi także ikrą ryb (szczególnie z rodziny karpiowatych).
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments