Orzeł czarny (Aquila verreauxii)

Wygląd
Orzeł czarny jest ptakiem z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Jest nieznacznie mniejszy od bielika (Haliaeetus albicilla). Dziób mocny, haczykowaty, żółto szary. Ubarwienie ciała czarne. Skrzydła są charakterystyczne, zwężone przy nasadzie i dłoni, a szeroki w części środkowej. Kuper biały. Na płaszczu występuje biała plama w kształcie litery “V” (w spoczynku) lub “U” (w locie). Nogi są żółte. Osobniki młodociane są jaśniejsze, z czarnymi bokami głowy i gardłem, rdzawozłotym karkiem oraz z jasnymi paskami końcowymi. Między 5 a 6 rokiem życia nabywają szatę ostateczną. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Samce są nieco większe od samców. Gatunkiem podobnym jest orlik malajski (Ictinaetus malaiensis).
Występowanie
Orzeł czarny występuje w Afryce, głównie od RPA, przez Namibię, południowo-zachodnią Angolę, Zimbabwe, południowy Mozambik, Tanzanię, po Etiopię, północną Somalię, Czad i Sudanstanowiska w Egipcie. Poza Afryką wyspowy zasięg występowania tego gatunku znajduje się na Bliskim Wschodzie i Półwyspie Arabskim.
Biotop
Typowym siedliskiem orła czarnego są obszary górskie do 5000 m n.p.m., obszary skaliste, sawanny, pustynie i półpustynie. Występuje jedynie tam, gdzie spotykane są góralki, na które poluje. Orzeł czarny na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II). Jest gatunkiem terytorialnym.
Lęgi
Orzeł czarny przystępuje do jednego lęgu w roku. Rozród odbywa się przez cały rok. Gnieździ się na półce skalnej, w jaskiniach, na drzewach. Gniazdo zbudowane jest z gałęzi i ma średnice około 1,8 m. Samica składa dwa jasne jaja. Czas wysiadywania wynosi od 43 do 46 dni. U młodych występuje kainizm. Pierwsze wyklute pisklę zabija młodsze rodzeństwo. Młode staje się niezależne po 7 miesiącach.
Pokarm
Orzeł czarny w głównej mierze żywi się drobnymi ssakami, ponadto ptakami oraz gadami. Swoje ofiary wypatruje w locie.