PADLINÓWKA CESARSKA. Owad. Zwierzę - padlinówka cesarska, mucha padlinożerna
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Muchówki Plujkowate Lucilia Padlinówka cesarska
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Padlinówka cesarska (Lucilia caesar)

Nazywana/y także: lucilia bogatka, mucha padlinożerna
James Lindsey at Ecology of Commanster [CC BY-SA 2.5 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści
Wygląd

Jedna para dużych, czerwonobrązowych oczu złożonych, zajmująca dużą część powierzchni grzbietowej głowy. Czułki krótkie, trzy segmentowe. Tułów oraz odwłok w zielonkawoniebieskich oraz złotawo zielonkawych odcieniach, z metalicznym połyskiem. Tułów krępy. Odwłok szeroki. Jedna para błoniastych skrzydeł, składanych płasko, wzdłuż osi ciała. Powierzchnia skrzydeł przejrzysta. Tylna para zredukowana, przekształcona w przezmianki. Ciało pokryte szczecinami. Nogi czarne, zakończone pazurkami. Ciało larwy zwężające się ku przodowi oraz tępo zakończone.

Występowanie

Padlinówka cesarska spotykana jest niemal na całym świecie. Głównie zamieszkuje półkulę północną: Amerykę Północną i Eurazję. Występuje na terenach zalesionych, brzegach lasów, polanach leśnych, zrębach. Spotykana także w innych siedliskach – często w środowisku antropogenicznym. Przebywa przeważnie na liściach krzewów. Chętnie przylatuje do grzybów oraz roślin o intensywnym zapachu. Wykazuje aktywność dzienną.

Pokarm

Larwy żywią się martwymi oraz żywymi tkankami zwierząt kręgowych. Dorosłe odżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatów.

Rozród

Występuje od kwietnia do października. Samica składa jaja na padlinie oraz na odchodach zwierząt, na których w późniejszym czasie będą żerować larwy. Samica składa od 150 do 200 jasnych, błyszczących jaj. Przez całe życie może złożyć do dwóch tysięcy jaj. Przeobrażenie jest zupełne. Larwa przechodzi trzy etapy rozwoju. Rozwój jest bardzo szybki, trwa od 15 do 27 dni, w zależności od warunków pogodowych. W jednym roku może wystąpić do kilku pokoleń. Zimuje w stadium larwy, poczwarki, a także jako owad dorosły.

4.9/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments