Pliszka żółta - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Pliszkowate Motacilla Pliszka żółta
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Pliszka żółta (Motacilla flava)

Nazywana/y także: wolarka
Pliszka żółta, Motacilla flava, Yellow Wagtail
Spis treści

Jej smukłą sylwetkę możemy czasem dostrzec na łące, po której biega szybkim truchtem, po mistrzowsku uwijając się pomiędzy nogami bydła. Zdarza się, że na krótko przysiada na grzbiecie krowy. Częściej jednak można ją zobaczyć na dużym kamieniu lub kołku, gdzie siedzi w chwili odpoczynku, w charakterystyczny sposób poruszając głową i kiwając długim ogonem.

Wygląd

Pliszka żółta występuje w kilkunastu podgatunkach, różniących się ubarwieniem głowy. U gniazdującego w Polsce podgatunku samiec wiosną ma głowę szarą z białą brwią i wąsem. Spód ciała jest żółty, a wierzch oliwkowozielony. W szacie spoczynkowej ubarwienie samca staje się podobne do całorocznego samicy – ogólnie bledsze, z oliwkowo brunatnawą głową. Osobniki młodociane mają ogólny koloryt szarawy z jaśniejszym spodem i ciemną przepaską na piersi. Długość ciała – ok.17 cm, rozpiętość skrzydeł 27 cm, waga ok. 17 g.

Biotop

Pliszka żółta najchętniej przebywa na otwartych przestrzeniach: wilgotnych łąkach, polach, pastwiskach poprzecinanych rowami melioracyjnymi, wzbogaconych kępami krzaków. Ostatnio coraz częściej jest obserwowana wśród upraw rolnych (rzepak, koniczyna).

Występowanie

Pliszka żółta występuje w prawie całej Palearktyce, bez skrajnej północy, części Wielkiej Brytanii i części skrajnego południa. Zimuje częściowo na terenie areału lęgowego, a także w środkowej Afryce i południowej Azji. W Polsce podgatunek M. fl. flava jest średnio licznym ptakiem lęgowym i występuje w całym kraju z wyjątkiem obszarów górskich. W czasie przelotów widywane są w naszym kraju inne podgatunki, gł. M. fl. thunbergi.

Lęgi

Gniazdo pliszki żółtej jest naziemne, umieszczone pod kępą trawy lub w dołku, zbudowane z krótkich, grubych łodyżek i liści traw, wyściełane cienkimi suchymi trawami oraz włosiem. Pliszka żółta ta wyprowadza 1-2 lęgi w roku, od końca mają do lipca. Składa zwykle 5-6 jaj, które są wysiadywane 13-14 dni. Pisklęta są karmione przez oboje rodziców, którzy jednak nie podchodzą do gniazda kiedy są obserwowani. Młode opuszczają gniazdo po 11-13 dniach, kiedy nie posiadają jeszcze umiejętności latania.

Pokarm

Pliszka żółta odżywia się głównie muchami i innymi małymi owadami.

4.8/5 - (6 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!